Namazı Bilerek Kazaya Bırakmak

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 9 Nisan 2013 tarihinde açılan konu


  1. Bilerek Namazı Kazaya Bırakmak


    Müslüman bir kimsenin üzerine Farz kılınmış namazı kılmaması geciktirmesi doğru değildir.Farz namazı Bilerek zamanında kılmamak sadece edebe aykırı değil, aynı zamanda haram sayılmaktadır.Namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır.

    Peygamberimiz aleyhisselam İki farz namazı bir araya getirmek, büyük günahlardandır) buyurdu.Ve açıkladı:Yani, bir namazı vaktinde kılmayıp, vaktinden sonra kılmak, en büyük günahtır.Ve ekledi; Bir hadis-i şerifte de; (Bir namazı, vakti çıktıktan sonra kılan kimseyi, Allahü teâlâ, seksen hukbe Cehennemde bırakacaktır) buyuruldu.

    Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur. Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır.

    Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir. Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmesi gerekmektedir.