Namazdan sonra tesbihat nasıl yapılır, tesbihat nedir

'Sorularla İslamiyet' forumunda HazaN tarafından 2 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. Tesbihat nedir, Tesbihat nasıl yapılır, namaz tesbihatı nasıl yapılır

  Tesbihatın nasıl yapılacağı, hangi duâ ve tesbihlerin okunacağı bizzat Peygamberimiz (a.s.m.) tarafından tesbit edilmiştir. Hz. Sevbandan gelen bir rivayete göre, Resulullah (a.s.m.) namazdan çıktığı zaman üç defa istiğfar eder, “Estafirullah derdi.

  Bu istiğfarı “Estafirullahel-azîmel-kerimellezî lâ İlâhe İllâ hû. el-Haylül-Kaymûmü ve etûbü İleyh şeklinde söylemek de mümkündür.

  Farz ve sünnetleri kılıp tesbihatta, önce Âyetelkürsî, İhlâs, Felâk ve Nâs sûrelerini okduktan sonra 33 defa “SübhânAllah, 33 defa “Elhamdülillah ve 33 defa “Allahü Ekber denir. Sonra da, “Lâ İlâhe İllAllahü Vahdehû duâsı okunur ve duâya geçilir.

  Hadiste ve diğer fıkıh kitaplarında Âyetelkürsî okunduktan sonra tesbihe ve insanın üzerine üflemek gibi birşey yoktur. Ancak Resul-i Ekrem Efendimiz yatağa girmeden önce yukarıda geçen sûreleri okuduktan sonra avucuna üfler, elinin yetiştiği yere kadar bütün vücudunu meshederdi. Fakat tesbihat ânında böyle bir durum bulunmamaktadır.

  Bilindiği gibi, namaz tesbihatı çoklukla tesbihle yapılmaktadır. Böylece zikir kelimelerinin sayısı hususunda yanılma ihtimali, eksik veya fazla yapma durumu ortadan kalkmış olmaktadır. Ancak bugünkü kullanılan şekilde bir tesbih Asr-ı Saadette yoktu.

  Peygamberimiz sağ parmaklarının boğumlarıyla tesbih çekerdi. Ayrıca çakıl taşları ve hurma çekirdekleri ile tesbih kelimelerini sayanları da men etmemiştir.

  tesbih miktarlarına gelince; bu hususta değişik rivâyetler vardır. Bu rivâyetlerden bir kısmı tesbih miktarlarının 11er, bir kısmı 25er, bir kısmı da 10ar sefer söylenmesi hakkındadır.5 Fakat, 3er defa söylenmesi hakkında rivâyet edilen hadisler daha çoktur. Kadı İyaz gibi hadis ve fıkıh uleması bu rivayeti tercih etmiş ve buna göre amel edilmesini uygun görmüşlerdir.