Namazdaki 10 güzellik

'Dini Bilgiler' forumunda ayla tarafından 21 Oca 2010 tarihinde açılan konu

 1. Namazdaki 10 güzellik

  Namazda gizli on güzelliği biliyor musunuz ?
  İşte namazdaki on güzellik
  Ebû Hureyre (r.a)ın bildirdiğine göre; Hz.Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
  Namaz dinin direğidir. Namazda on güzellik vardır.
  Bu on güzellik şunlardır:
  01. Yüzü güzelleştirir.
  02. Kalbi nurlandırır.
  03. Bedeni dinlendirir.
  04. Kabirde arkadaştır.
  05. Rahmetin inmesine sebeptir.
  06. Gök kapılarının anahtarıdır.
  07. Ahirette günah ve sevapları ölçen terazide sevap kefesini ağırlaştırır.
  08. Rabbi hoşnut ve memnun eder.
  09. Cennete giriş için ödenecek ücrettir.
  10. Cehennem ateşine karşı bir kalkandır.
  Ebû Hüreyre radıyu anh şöyle dedi: Resûlullah sallu aleyhi ve sellemi: “Şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yüzünün nûrunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın buyururken işittim. (Buhârî, Vudû 3; Müslim, Tahâret 35)
  Cündüb İbni Süfyân radıyu anhden rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Sabah namazını kılan kimse Allahın himayesindedir. Dikkat et, ey Ademoğlu! Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya çekmesin. (Müslim, Mesâcid 261-262. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 51, Fiten 6; İbni Mâce, Fiten 6)
  Osman İbni Affân radıyu anhden rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kim güzelce abdest alırsa, o kimsenin günahları tırnaklarının altına varıncaya kadar bütün vücudundan çıkar. (Müslim, Tahâret 33. Ayrıca benzer rivayetler için bk. Nesâî, Tahâret 84; İbni Mâce, Tahâret 6)
  Ehline namazı emret; kendin de ona sabırla devam et. Senden rızık istemiyoruz; (aksine) biz seni rızıklandırıyoruz. Güzel sonuç, takva iledir.(Taha Suresi, 132)
  Onlar, ne ticaret ne de alış-verişin kendilerini Allahı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoyamadığı insanlardır. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar. (Nur Suresi, 37)
  (Resulüm!) Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki, namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allahı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir. (Ankebut Suresi, 45)
   
 2. Cevap: Namazdaki 10 güzellik

  Tesekkurler bu anlamli ve faydali paylasim için..