Namazda yanılma secdesi nasıl yapılır

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 3 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Namazda yapılan bir eksik ve hatanın yerine yapılan secdeye Sehic secdesi denir.Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır.Yazımızda bu konuya deyinmek istedik ve sehiv secdesi yani yanılma secdesinin nasıl yapıldığını kısaca sizlere anlatmaya çalışacağız.

  Sehiv secdesi; yanılma ve unutma secdesi demektir.

  Namazın farzlarından birinin tehiri geciktirilmesi veya vaciplerden birini terk ve ya tehiri halinde yapılması gerekmektedir.

  Yanılma secdesi şöyle yapılır:

  Son oturuşta yalnız Tahiyyat okunduktan sonra iki tarafa selam verilir.

  Ondan sonra Allahu Ekber denilerek secdeye varılıp üç kere Sübhane Rabbiye'l-alâ okunur. sonra "Allahu Ekber" denilerek kalkılır. Bir tesbih miktarı duraklamadan sonra tekrar Allahu Ekber deyip ikinci secdeye varılır. Yine üç kez " Sübhane Rabbiye'l-alâ okunduktan sonra Allahu Ekber" denilerek kalkılır ve oturulur. Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbena atina" okunup önce sağ tarafa sonra da sol tarafa selâm verilir.

  Mesela; Vitir namazında Kunut dualarını unutmak, Fatiha'dan sonra zamm-ı sure okunması gereken yerde zamm-ı sureyi okumadan rükûa gitmek, birinci tahiyyâta oturmayı unutmak, namazda secde ayeti okunduğu zaman secde etmemek gibi durumlarda vacip terk edildiği için sehiv secdesi gerekir.

  Üç veya dört rekatlı farz namazlar ile vitir namazında ikinci rekattan sonra tahiyyat'ı okuduktan sonra hemen ayağa kalkmayıp Salli-Barik okuduktan sonra ayağa kalkmak, Fatiha'yı okumadan zamm-ı sureyi okuyup daha sonra fatihayı okumadığını hatırlayıp Fatiha'yı okumak, gibi durumlarda ise vacip tehir edildiği için yine sehiv secdesi gerekmektedir.

  Sehiv secdesi yapılması gereken durumda unutup selam verilirse namazın yeniden kılınması gerekmez.