Namazda kamet getirmek nasıl getirilir

'Dini Bilgiler' forumunda Ezlem tarafından 21 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Namaz ve Kamet

  Kamet Nedir?
  Namazların farzlarını kılmaya başlarken okunan ezan sözlerinden ibarettir. Ezan vaktin başlangıcında okunur; ikamet ise farza durulacağı zaman getirilir.

  Kamet getirmenin hükmü nedir?

  Beş vakit namaz ile Cuma namazı için ezan ve kamet getirilmesi, ayrıca Cemaatle kılınacak kaza namazları için de, ezan ve kamet okunması sünnettir. Kamet vacip değildir. Kendi evlerinde tek başına namaz kılan erkekler için, ezan ve kamet müstehabdır. Kadınların ise, ezan ve kamet getirmeleri gerekmez.

  Kamet getirmek

  Namaz için seslenmek, kamet getirmek, ifa ve eda etmek. Aslı "ikâmet" olup, türkçede "i" siz kullanılır. Bir terim olarak, farz namazlardan önce, tek başına namaz kılacak olan kimsenin cemaatle kılınacak farz namazdan önce ise müezzinin okuduğu ezan benzeri sözlerdir.
  Sünnete uygun olarak kâmet şu kelimelerden ibarettir.
  "Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber. Eşhüde en la ilâhe illallah. Eşhüde en la ilâhe illallah. Eşhedü enne Muhammeden Rasululullah. Eşhedü enne Muhammeden Rasulullah. Hayye alessalah, hayye alessalah. Hayye alel-felâh. Hayye alel-felah. Kad kâmeti's-sâlatu Kad kameti's-salah. Allahü ekber, Allahü ekber, La ilâhe illallah."
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Mar 2013
 2. Cevap: Namazda kamet getirmek nasıl getirilir

  hepsi bumu başkada war ama
   
 3. Cevap: Namazda kamet getirmek nasıl getirilir

  çok güzel ödevime çok yardımcı oldu muuuuuuuuuuuuuuuuuuuucuuk muuuuuuuuuuuuuuuucuuk SAĞOLUN TENX
   
 4. Sağolun çok işime yaradı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2015