namazda hata yapınca ne yapmalıyım

'Sorularla İslamiyet' forumunda Sitem tarafından 4 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Namazda yapılan hata nasıl telafi edilir?
  namazda Sehv (yanılma) secdesi nedir

  Namazda yapılan hata, namazın sonunda yapılan yanılma (sehv) secdesiyle telafi edilir. Şöyle ki, sehv secdesi, namazda farzın tehirinden (geciktirilmesinden), vacibin terk veya tehirinden yapılması lazım gelen bir yanılma secdesidir. Namazın farzlarından birini yanılarak geciktirmek, vaciplerinden birinin yerini değiştirerek daha önce veya sonra yapmak veya terk etmek suretiyle yaralan kimse, namaz içinde bunu hatırlarsa namazını kılar, et-Tehiyyâtü'den sonra salli-barikleri okur ve iki secde daha yapıp ardından sağa sola selam verir.

  Sevabı eksik olur
  Şayet selam verdikten sonra yanıldığını hatırlarsa, yönünü Kıble'den çevirmemiş, konuşmamış ise yine yanılma secdesi yapar. Yerinden kalkmış, yönünü Kıble'den çevirmiş veya konuşmuş ise namazı tamamdır. Yalnız sevabı eksik olur.

  imama uyan, kendi yanılmasından değil, imamın yanılmasından ötürü imamla beraber sehv secdesi yapar. İmama sonradan yetişen kimse imam sehv secdesi yaparsa kendisi de onunla beraber sehv secdesi yapar, imam selam verdikten sonra kalkıp, kalan rekâtları tamamlar.

  İmama sonradan yetişen kimse, namazın geri kalan kısmını kılarken yanılırsa kendi yanılması için sehv secdesi yapar.

  Kaynak:Süleyman Ateş