Namazda çalan telefon

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 4 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Namaz Kılarken Cep Telefonunun Çalması
  Namazda çalan telefonu kapatmak namazı bozar mı

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, namaz esnasında çalan cep telefonlarının ibadet mantığına aykırı olduğunu belirterek Allah karşısında, sırf Allaha ibadet etmek için konsantre olan kişilerin namaz dışı herhangi bir şeyle hem bedenen hem de fikren meşgul olmaması gereki r dedi.

  Hastanelere ve kutsal mekanlara silahla girilmemesi gerektiği gibi camiye de cep telefonlarıyla girilmemesi gerekir ,diyen Yeprem, kişinin camiye girerken amacının sadece ibadet olması, ibadet dışındaki beklentilerini de dışarda bırakması gerektiğini dile getirdi.

  İnsanların unutmaları dışında, bilerek ve bir telefon bekledikleri için camiye girerken telefonlarını açık bıraktıklarını ifade eden Yeprem, cep telefonu çalan kişinin, hem kendisinin hem de çevresindekilerin ibadet huzurunu bozacağını belirtti.

  Hazreti Muhammedin, "soğan, sarımsak yiyenler mescide gelmesin" dediğini hatırlatan Yeprem, "Bu tam da kıyaslanabilecek bir durum.

  Soğan, sarımsak yiyenler yanındakilerini rahatsız ederler. Cep telefonları da aynı şekilde. Hele bazen oyun havaları gibi melodiler çalıyor ki insanın tamamen konsantrasyonu bozuluyor. Bütün bunlar başkasının hakkına saygısızlık etmek demektir. Zaruri haller olmadıkça camilere telefonların kapatılarak girilmesi gerekir" dedi.

  NAMAZI BOZAN HALLER NELERDİR
  Namazı bozan haller konusunda Kuran ve hadislerle belirtilenlerin dışında İslam alimlerinin içtihatlarına dayalı görüşler de bulunduğunu belirten Yeprem, kişinin dışarıdan bakıldığında namaz kılıyor gibi gözükmemesinin namazın bozulmasına neden olduğunu söyledi.

  Yeprem, İslam alimlerinin konuyu çok iş ve az iş (amel-i kalil) şeklinde ikiye ayırdıklarını anlatarak buna göre namaza duran kişinin gözlüğünü silmesi, saatini ayarlaması gibi namaz içindeki davranışlarının namaz kılmıyor hissi uyandırması namazı bozar. Ancak bir de az iş denilen küçük davranışlar vardır. Bunlara amel-i kalil deniyor.

  Amel-i kalil de namaz esnasında zaman harcamadan, çok kısa bir sürede, zaruret halinde yapılan bir iş demek. Yani namaz kılma pozisyonunu bozmayan, dikkati dağıtmayan, dışardan görüldüğü zaman da bu adam namaz kılmıyor dedirtecek kadar abartılı olmayan hareketlerdir bunlar" diye konuştu.

  Zorunlu hallerde telefonlarını açık bırakanların namaz esnasında çalan telefonlarını tek elle, fazla hareket etmeden kapatabileceklerini kaydeden Yeprem, bu durumun namazı bozmayacağını söyledi.


  Alıntıdır