Namaz ve oruçlarını kazasını nasıl hesaplayacağım?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 28 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kılmadığım namaz ve oruçlarını kazasını nasıl hesaplayacağım?
  Kaza namazı
  Soru
  Ben 28 yaşımdayım. Şu ana kadar tam adabına göre dini vazifelerimi yapamadım. Ama başlamak istiyorum onun için kılamadığım namazlarımı kılmak istiyorum. Kendimi bildiğimden beri orucumu tutdum. Ama hangi yaşımdan itibaren olduğunu hatırlamıyorum. Varsa oruç borçlarımı nasıl tutucağım. Kılamadığım namazlarımı nasıl kaza edeceğim.
  Namaz ve oruç her müslüman üzerine farz olan bir borçtur. Aldığınız bir parayı zamanında ödemek lazımdır. Ancak geciktirince ayıp oluyor ise de yine de ödemek ve özür dilemek gerekecektir.

  Bunu gibi namaz ve oruç borçlarımızı zamanında ödemek gerekirdi. Ancak bazı nedenlerle geç kalmişsa onun için Allahtan özür dileyip kalan borç namazlarımızı ödememiz gerekir. Namaz borcu ancak namaz kılmakla ödenir. Onun başka bir ödeme şekli yoktur.

  Bu konuda size faydalı olacak bazı bilgiler verelim.

  1- Yaşınızdan 12 seneyi çıkararak kalan yıllarda namaz kılmadığınız bütün vakitleri hesap edip yazınız.

  2- Kaza namazlarınızı her namazda bir namaz kazası kılarak yapabilirsiniz. Böylece hem nefsinize zor gelmez hem de hesabı kolay olur.

  3- Bu şekilde Allah size ömür verdikçe bütün borçlarınızı ödeyeceğinize niyet etseniz ve buna naşlasanız, sonra Allah sizi borçlarınızı bitirmeden huzuruna alsa inşallah bu niyetinizden dolayı onları yapmışsınız gibi olursunuz. Çünkü hayatta kalsaydınız zaten ödemeye başlamış ve devam edevektiniz. Allah ödeme fırsatı verecek bir hayat nasip etsin.

  4- Oruçlarınızın kazasınıda namaz gibi 12 yaşından sonra hesaplarsınız ve tutmadığınız her yıl için 30 gün kaza orucu tutarsınız.


  Selam ve dua ile...