Namaz niçin kılınır kısaca bilgi

'Dini Bilgiler' forumunda Demet tarafından 6 Aralık 2014 tarihinde açılan konu


 1. Namaz niçin kılınır kısaca bilgi

  Elbette her Müslüman her ibadetini, Allah emrettiği için yapar ve yapmalıdır. Ancak yine her Müslüman bilir ki, Allah, Hakimdir, Her işinde sonsuz hikmetler ve faydalar vardır.
  Bu açıdan her gün beş defa kılınan namaz ibadetinin de sayısız hikmetleri ve faydaları vardır.
  Örneğin, Öğle vakti, günlük işlerin kemale erdiği ve Allah’ın nimetlerinin doruğa ulaştığı ânı hatırlatır. İnsan, o vakitte günlük işlerin sıkıntısından âdeta boğulacak hale gelir. Bu anda o, bir taraftan bütün bu sıkıntıları atıp kurtulmak, diğer taraftan da günün o saatine kadar Rabbin başından aşağıya yağdırdığı nimetlere karşı şükürde bulunmak maksadıyla mescide koşar ve dünya işlerinden muvakkaten sıyrılarak bir nefes alma fırsatı bulur.


  Namaz; cemaat halinde eda edildiği zaman,
  aynı saftaki müslümanı sosyal ve siyasi eşitliğe, evrenselliğe,
  kardeşliğe ve diğer kardeşleriyle ilgilenmeye,
  onları desteklemeye teşvik eder.
  İslam'da namaz Peygamber Muhammed (s.a.v.)'e vahiy suretiyle anlatılmış, sınırları ve şekli belirlenmiş özel bir ibadettir. Biçimindeki herhangi bir değişiklik onu hükümsüz kılar. Namaz, formal olduğu kadar, bütün müslümanlara farz kılınmış bir disiplindir. Onu mü'minlere mecbur kılmakla İslam, mensuplarını disipline etmeyi amaçlamış ve Allah'ın varlığının sonsuz bilincini korumuştur. Namaz, zamanı bölümlere ayırarak müslümanı sağlıklı ve düzenli bir hayata alıştırır. Temiz suyla alınan abdestle o, tazeleyici ve temizleyici bir ameliye olarak kabul edilir. Ayağa kalkma, diz çökme, secde ve oturma değişimleriyle, aynı zamanda vücut içinde bir egzersiz görevi görür . Namaz maddi ve manevi itminanı ve ruhi hazzı beraberinde getirir. Zihni günlük işlerden uzaklaştırmak,