Namaz Nasıl Kılınır Aşama Aşama

'Dini Bilgiler' forumunda Aysell tarafından 26 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Namaza başlamadan önce "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya" şeklinde niyet edilmelidir. Daha sonra tekbir getirilmedilir.

  Erkekler şu şekilde tekbir getirir:

  [​IMG]

  Gözler secde yerine bakıyor. Ellerin içi kıbleye dönük, başparmak kulak yumuşağına değiyor. İki ayak birbirine paralel, ayaklar arasında 4 parmak sığacak kadar mesafe var. Allahu Ekber denilir.

  Kadınlar ise;

  [​IMG]

  Kadınlar tekbir alırken ellerimizi omuz hizalarına kadar kaldırır. Ayaklar az açık, Vücut diktir. Eller göğüs üstünde, gözler secdeye bakar durumdadır. Allahu Ekber denilir.

  Sonrasında Eller bağlanır. "Sübhaneke" okunur. Sonra Euzu Besmele çekilir ve Fatiha-i Şerife okunur. Sonunda "Amin" denir. Peşinden kısa bir süre okunur. Eller yana salınarak "Allahu Ekber" denerek ruküa eğilinir.

  Erkekler

  [​IMG]

  Gözler secde yerine bakıyor. Eller göbek altına bağlanmış vaziyette. Sağ elin küçük parmağıyla başparmak, sol elin bileğini halka gibi kavramış şekilde. İki ayak arası 4 parmak kadar açık ve birbirine paralel.

  Kadınlar

  [​IMG]

  Gözler secdeye bakar. Eller göğüsler üzerine bağlanır. Sağ el sol el üzerindedir. İki el beraberce göğüs üzerine konur. Ayaklar az açık, vücut diktir.

  Daha sonra rükuya gidilir. Rükuda üç kere "Sübhane rabiye'l azıym" denir.

  [​IMG] [​IMG]

  "Semiallahü limen hamideh" ve "Rabbena lekel hamd" diyerek doğrulunur.

  Erkekler

  Gözler iki ayak ucuna bakıyor. Baş ile sırt aynı hizada, sırt düz vaziyette ve yere parelel durumda. Bacak ve kollar gergin. Parmaklar açık, sıkıca diz kapaklarını kavramış durumdadır.

  [​IMG]

  Kadınlar

  Gözler ayak ucuna bakıyor. Ayaklar az açık. Baş sırt hizasına gelmeyecek kadar az eğik. Dizler ve dirsekler hafif büküktür.

  [​IMG]

  Peşinden "Allahu Ekber" diyerek secdeye varılır.

  Secdede üç defa "Sübhane rabbiye'l âlâ" denilir."Allahu Ekber" diyerek secdeden kalkılır, dizler üstünde kısa bir müddet durulur. "Allahu Ekber" deyip secdeye tekrar varılır. Yine secdede üç defa "Sübhane rabbiye'l âlâ" denilir. "Allahu Ekber" diyerek ikinci rekata kalkılır.

  Erkekler

  [​IMG]

  Baş iki el arasında. Alın ve burun yere değiyor. Parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değmiyor ve vücuda yapışık değil. Karın oyluklardan ayrı. Ayak parmakları kıbleye dönük, topuklar bitişik.

  Kadınlar

  [​IMG]

  Alın ve burun yere değiyor. Baş iki el arasında, parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değiyor ve vücuda yapışık, oyluklar da karna bitişik durumda. Ayakların üstü yere gelmiş şekilde ve her iki ayak sağa yatık.

  Alıntıdır
    2. Cevap: Nasıl Namaz Kılınır

  Daha sonra ikinci rekat başlar. birinci rekata benzer fakat yalnız Besmele çekilir ve Fatiha-i Şerife okunur. Sonunda "Amin" denir. Peşinden kısa bir süre okunur. Daha sonra önceki gibi rukü ve secdeler yapılır. İkinci secdeden sonra "Allahu Ekber" denilerek oturulur.
  Bu oturuşta "Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.

  Erkekler

  [​IMG]

  Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük.

  Kadınlar

  [​IMG]

  Son oturuşta, eller dizler üstünde serbest. Ayakların her ikisi de sağa çıkarılmış. Ayaklar üzerine değil, yere oturulur. Gözler dizlere bakmakta.

  Dualardan sonra, önce sağa sonra sola dönülerek "Es-selâmü aleykum ve rahmetüllah" denir. Namaz tamamlanmış olur.

  Erkekler

  [​IMG] [​IMG]

  Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük. Baş önce sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor, sonra sola çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.

  Kadınlar

  [​IMG] [​IMG]

  Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Her iki ayak sağa çıkarılmış vaziyette. Baş önce sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor, sonra sola çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.
   


Similar Threads: Namaz Nasıl
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler İlk namaz nasıl ortaya çıkmıştır 11 Nisan 2016
Dini Bilgiler Kadir gecesinde kılınan tesbih namazı nasıl kılınır 27 Haziran 2015
Dini Bilgiler İki Rekatta bir selam vererek teravih namazı nasıl kılınır? 5 Şubat 2015
Dini Bilgiler Tek başına namaz kılarken sehiv secdesi nasıl yapılır 23 Ocak 2015
Dini Bilgiler Kurban kesildikten sonra namazı nasıl kılınır? 2 Ekim 2014