Namaz kılarken secdede ne söylenir

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. namazda secde nasıl yapılır,
  namazda secdede ne denir,
  namazda secdede ne söylenir


  Allah-u ekber dedikten sonra secdeye (yere kapanma) varırız. Bu duruş esnasında alnımız, burnumuz ve her iki elimizin avuçları, dizlerimizle ayak parmaklarımız da yere dokunur. Dirseklerin yere değmemesi dikkat edilecek bir husustur ve pek makbul değildir. Kişi eğer yorgun ise dirseklerini dizlerinin üstüne dayayabilir. Aşağıdaki metni tek sayı olmak koşuluyla istediğimiz kadar fakat 3 defadan az olmamak kaydıyla okuyabiliriz.

  "Sübhâne Rabbiyel-alâ"

  "Pek yüce olan Rabbimi her türlü eksiklik ve noksanlıklardan tenzih ederim." demektir.

  Tekrar "Allah-u ekber" dedikten sonra oturma pozisyonu alırız buna Kuudbeinas secdesi (iki secde arasındaki duruş anlamına gelir) deriz. Bu esnada sol ayağımızın üzerine otururuz sağ ayağımızın parmakları da yerde Mekkeyi gösterir doğrultuda ileri doğru durur. Ellerimizi her iki dizimizin üzerine koyar ve bir süre bu şekilde kalıp şu duayı okuruz.


  "Allahümmagfirlî verhamnî ve âfinî vahdinî verzuknî vecburnî verfa'nî"
  "Allahım, beni bağışla bana merhamet eyle, bana afiyet ver, bana hidayet eyle, bana rızk ihsan eyle, benim zor işlerimi düzelt ve beni yücelt. "

  Tekrar "Allah-u ekber" deriz ve ikinci defa secde pozisyonuna varırız (secde-i saniye, İkinci secde anlamına gelir) Bu secde esnasında tekrar ilk secdedeki dualar tekrarlanır.
    2. Cevap: Namaz kılarken secdede ne söylenir

  Çok Yardımcı OLdunuz Çok Teşşekür Ederim Size ...
    3. secdede ne dendiği söylenmemiş. ve pek anlamadım. teşekkürler ama siteyi pek beğenmedim
    4. Ya sübhane rabbial ala deniliyorya sen anlamadın demek ki bu bir kapasite meselesidir sende bu kapasite olmadığı iciin
    5. Namaz kilmak icin insanlar bişeyler öğrenmeye çalışıyor Allah rızası için ve sen yada başkası kapasiteyle ilgili laf sokup egonu tatmin edince 'insan' mi oluyorsun. Anlamamış olabilir görmemiş olabilir yardımcı olmak için yok muyuz ? Yapmayın lutfen