Namaz Kılarken Nelere Dikkat Edilmeli?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Habibe tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Namaz Kılarken Nelere Dikkat Edilmeli?
  Dinimizin direği namaz derler. Namazın önemi bu sözle mühürlenmiştir sanki. Bu kadar önemli olan namazı layıkiyle kılmak için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir.

  Şimdi sizlere namaz kılarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini maddeler halinde açıklayacağız.

  1- Namaza dururken ilk dikkat etmemiz gereken şeylerden birisi kıyafet seçimidir. Kıyafetler temiz olmalıdır. Bunun yanında özellikle kadınların namaz kıyafeti tercihi bedeni göstermeyecek şekilde kalın olanlardan olmalıdır. Ayakta çorap olması Hanefi mezhebine göre şart değildir. Çünkü ayak avret yeri sayılmamaktadır. Kadınlar el, ayak ve yüz açıkta kalacak şekilde kıyafet giyebilir. Ancak kısa kollu bir kıyafetle namaza durulmaz. Kadınların ve hatta erkeklerin vücut hatlarını belli edecek darlıkta pantolon ile namaz kılması uygun görülmemektedir.

  2-Namaz kıyafeti konusu anlaşıldıktan sonra namazda dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ise namazda gülmemeye dikkat etmektir. Namazda kişinin kendisinin duyacağı kadar bir gülme sadece namazı bozar, yakında bulunanların işitebileceği kadar olursa abdest de bozulur.

  3- Rükû’da başını, belini ve sağrısını aynı seviyede tutmağa çalışır.

  4- Secdeye varırken önce dizler, sonra eller ellerin arasında burun ve alın yere konur; kollarını böğründen, karnını uyluklarından, dirseklerini yerden uzak tutar.

  5- Ayak parmakları kıbleye doğru bükülür

  6- Kalkarken önce ellerini yerden kaldırıp dizlerinin üstüne kor, dizlerinden kuvvet alarak doğrulur. özrü yoksa ellerini yere dayamadan kalkar.

  7- Rükuda iken ayak uçlarına bakmak gerekir. Rükuda kıbleye veya secde yerine bakmak namazı bozmaz.

  8- Ayakta dururken secde yerine bakılmalıdır

  9- Otururken kendi dizlerine bakmak, başka tarafa gözleri çevirmemek gerekir

  10- Sağa selâm verirken sağ omuzuna, sola selâm verirken sol omuzuna bakılır

  11- Secde ederken gözler açık ve burnun iki yanına bakıyor olmalıdır.