Namaz Kılarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

'Dini Bilgiler' forumunda Burcu tarafından 17 Eyl 2014 tarihinde açılan konu

 1. Namaz Kılarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

  Dinimizin direği namaz her müslümana farz olan en önemli ibadetlerden birisidir. Allah ile kul arasına şeytanın bile giremediği namaz esnasında dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır.

  Namaz kılarken dikkat edilmesi gereken kuralların başında niyet ve başlama tekbiri gelir. Önce kıbleye dönülür. ayaklar birbiinden dört parmak açık olarak paralel bir şekilde tutulur. Eller, erkekler iki elin baş parmaklarını kulak memesine değecek şekilde avuç içleri kıbleye dönük açarken kadınlar ellerini omuz hizasına getirerek "Allahü Ekber" diyerek tekbir getirir.

  Kıyam ayakta durmaktır. Kıraat ise ağız ile okumak demektir. Kendi kulakları işitecek kadar sureleri sesli okumaktır.

  Sûreler okunduktan sonra, "Allahü Ekber" diyerek, rükûya eğilinir. Rükûda, erkekler parmaklarını açıp, dizlerin üzerine koyar. Sırtını ve başını düz tutar. Kadınlar parmaklarını açmaz. Sırtını, başını, bacaklarını, kollarını dik tutmaz.

  Secdeye varılırken, önce sağ, sonra sol diz, sonra sağ, sonra sol el, sonra burun ve alın kemikleri yere konur. Ayak parmakları kıble istikâmetinde bükülür. Ellerin parmakları kapanır, avuç içleri yere yapışır. Erkekler secdede dirseklerini yere yapıştırmazlar. Kadınlar ise, dirseklerini yere yayarlar.