Namaz kılan kişinin önünden geçmek günah mı

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Namaz Kılan Birinin Önünden Geçmek


  Namaz Kılanın Önünden Geçilmesi Namazı Bozar mı  Namaz kılan birisinin önünden geçilmesi namazı bozmasa da geçen kişiye büyük günah yazılır.

  ALLAH Rasûlü şöyle buyurur:

  "Sizden biriniz namaz kılacağı zaman bir sütreye doğru namaz kılsın, hiç bir kimseyi önünden geçmeye bırakmasın! "


  "Namaz kılan bir kimse bazılarına göre bir arşın, bazılarına göre de bir arşının üçte ikisine eşit yükseklikte herhangi bir nesneyi önüne koyarsa, bu kimsenin önünden geçenler namazına herhangi bir zarar vermezler. Kısacası sütre, namaz kılanın önüne koyduğu nesnenin adıdır" (Ebû Davûd, Sünen, N. Yeniel ve H. Kayapınar terc., 3152; el-Menhel, V, 77).

  Namaz kılan bir erkeğin önünden kadın geçtiği halde de namazın bozulmadığını ifâde eden hadisler de vardır. Meselâ Hz. Âişe, kendisi Resûlullahın önünde uzandığı halde onun namaz kıldığını bildirmiştir.

  Bir defasında da Peygamberimiz namaz kılarken önünden geçmek isteyen erkeklere mâni olmuş, fakat Zeyneb bint-i Ümmi Seleme'ye (r.a.) engel olamamıştı. Namaz bittikten sonra,

  "Kadınlar muhalefet etme hususunda erkeklere galiptir"
  buyurdu.

  Bütün bu hadisleri göz önünde bulunduran âlimler izahını yaptığımız hadisde geçen "namazı bozar" ifâdesini, "Namazdaki huşu ve huzuru bozar ve sevabını azaltır" şeklinde açıklamışlardır.