naim süleymanoğlu,süreyya ayhan,macellan,mozart,fazıl say,benjamin franklin.

'Ders notları' forumunda Sibel tarafından 17 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. naim süleymanoğlu,süreyya ayhan,macellan,mozart,fazıl say,benjamin franklin.

  Naim Süleymanoğlu
  Naim Süleymanoğlu (d. 23 Ocak 1967; Ahatlı, Mestanlı Belediyesi, Bulgaristan), bütün otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisidir. Lakabı, yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü'dür.Spor alanında hizmet vermiştir.


  Süreyya Ayhan
  İç Anadolu'nun Çankırı ili Korgun ilçesinde doğmasına rağmen babasının amatör atlet olması ve ona destek olması ile lise yıllarında atletizme başladı. 1992'de şimdiki eşi Yücel Kop ile tanıştı. O günden bu yana Kop'un antrenörlüğünde çalışmaktadır.2000 yılında Sidney'de düzenlenen Olimpiyatlarda yarı final koşarak Türkiye'de yaygın biçimde tanındı. 2001'de Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metre finali koşarak kadın atletizminde bir ilki daha gerçekleştirdi.
  11 Ağustos 2002 günü Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda, 1500 metrede, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Romanyalı atlet Gabriela Szabo'nun önünde şampiyon oldu. 2002 ve 2003 yılları boyunca bu mesafenin en iyi atleti olarak kabul edildi. 2002'de Avrupa'da yılın en başarılı kadın atleti seçildi.
  Özellikle farklı bir stille yarışın hemen başında metrelerce fark atarak aynı tempoda yarışı bitirmesi ile birçok otoriteyi şaşırttı.
  Ayhan, halen 3:55.33 ile 1500 metre kadınlar Türkiye rekorunu elinde bulunduruyor.Spor alanında hizmet etmiştir.


  Ferdinand Macellan
  Ferdinand Macellan (Portekizce: Fernão de Magalhães, İspanyolca: Fernando ya da Hernando de Magallanes); (d. 1480 İlkbaharı, Sabrosa, Portekiz – ö. 27 Nisan 1521, Maktan Adası, Cebu, Filipinler), Portekizli denizci, gezgin ve kâşif. İspanya Krallığı'nın desteğiyle denize açıldı. Hikâyesi, bu seyahate eşlik eden Antonio Pigafetta'nın anılarını yazması sayesinde günümüze ulaşmıştır.Denizcilik ve coğrafya alanında hizmet etmiştir.


  Wolfgang Amadeus Mozart
  Wolfgang Amadeus Mozart (Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart) (d. 27 Ocak 1756 Salzburg , Avusturya - ö. 5 Aralık 1791 Viyana)
  Klasik Batı Müziği'nin, en üretken ve en etkili bestekârlarından biridir. Yapıtları, senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 36 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Mozart Avrupalı bestekârların en popülerlerindendir ve birçok eseri standart konser repertuarlarında kullanılır. Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmüştür.Müzik dalında bir çok hizmetde bulunmuştur.


  Fazıl Say
  Fazıl Say, (d. 14 Ocak 1970, Ankara) Türk klasik müzik piyanisti, besteci. Yazar ve müzikolog Ahmet Say'ın oğludur. Piyano eğitimini Ankara'da Mithat Fenmen ve Kamuran Gündemir, Düsseldorf'ta David Levine ile yapmıştır.Türk klasik müzik dalında hizmet vermiştir.

  Benjamin Franklin
  Benjamin Franklin (d. 17 Ocak 1706; Boston - ö. 17 Nisan 1790[1], Philadelphia; ABD'li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı, siyasetçi ve diplomat.Birçok alanda insanlığa hizmet etmiştir.