Nablüsi kimdir kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 7 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


  1. Nablüsi kimdir hayatı


    Meşhur Osmanlı âlimi ve kerâmetler sâhibi velî. İsmi, Abdülganî bin İsmâil bin Abdülganî en-Nablüsî ed-Dımeşkîdir. 1640 (H.1050) senesinde Şamda doğdu. Abdülganî Nablüsînin annesi ona hâmile iken, babası İsmâil binAbdülganî İstanbula gitmişti. O zaman, Şamda bulunan evliyâdan Şeyh Mahmûd adında bir zât, İsmâil bin Abdülganînin hanımına bir dirhem gümüş hediye gönderip, bir erkek çocuğu olacağını müjdeledi ve; Bu çocuğun ismini Abdülganî koysun. Çünkü o, Allahü teâlânın ihsânına ve iltifâtına kavuşacaktır. diye haber verdi.

    Şeyh Mahmûd, bu çocuğun doğumundan önce vefât etti. Doğduktan sonra, ona bu zâtın söylediği isim kondu. Babası, küçük yaşta iken ona Kurân-ı kerîmi okutup öğretti.Evliyâlıkta yüksek derecelere erişti.

    Resûlullah efendimizi sallallahü aleyhi ve sellem medheden, öven çok güzel bir şiir yazdığında, bâzıları bu şiirin kendisinin olmadığını iddiâ edip, ona şerh yazmasını teklif ettiler. O da bu teklifi kabûl edip, bir ay içinde bu şiirine bir cild hâlinde çok güzel şerh yazdı. Bundan başka bir şiir daha yazdı. Böyle olan meşgûliyeti bir müddet devâm etti.1731 (H.1143) senesinde Şamda vefât etti. Kabri Şamdadır.
     


Similar Threads: Nablüsi kimdir
Forum Başlık Tarih
Biyografi Abdülgani Nablüsi Kimdir 14 Aralık 2011
Biyografi İlk tepkili uçağın mucidi Willy Messerschmitt kimdir? 17 Haziran 2017
Biyografi Zeki Velidi Togan Kimdir? Kısaca Hayatı. 14 Haziran 2017
Biyografi Aziz Ogan Kimdir? Çalışma Hayatı Kısaca 3 Haziran 2017
Biyografi Adolf Erik Baron Nordenskjöld kimdir? 1 Mayıs 2017