MySQL Veritabanı Oluşturma

'Teknik Yardım' forumunda cCasT tarafından 7 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. MySQL Veritabanı Oluşturma


  Bilgisayarınızda PHP çalıştırabilmeniz için PhpTriad kurulumunu anlatmıştım. Şimdi sıra geldi en çok kullacağımız şey olan phpMyAdmin'i öğrenmeye. Başlangıç olarak sadece phpMyAdmin ile veritabanı oluşturmayı anlatacağım. Veritabanına tablo yüklemeyi ise bir sonraki ders olan Php Nuke kurulumunda ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim.

  Öncelikle Başlat/Programs/PhpTriad/Apache Console/Start Apache'yi seçerek Apache'yi çalıştırmamız gerekiyor. Aynı zamanda sağ alt köşede ki MySQL iconununda yeşil yanıyor olmasına dikkat edin.

  Bu aşamaları başarıyla geçtiğimizi düşünerek yazıya devam ediyorum. Şimdi internet tarayıcınızı çalıştırın ve adres satırına http://localhost/phpMyAdmin yazın.Sayfa açıldığında karşınıza şu ekran çıkacaktır:

  Şimdi sıra geldi veritabanımızı oluşturmaya. Sayfamız yukarıdaki gibi açıldıktan sonra sağ taraftaki bölüme veritabanı ismini yazıp Git butonunu tıklıyoruz (Örnek veritabanı adımız phpnuke olsun).

  Git butonuna tıkladığımız zaman karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır:

  Veritabanı oluşturma işlemi bu kadar. Script yüklerken sorulan DBname Veritabanı Adı ve Database Name gibi kısımlar bu kısımda anlattıklarımızın yanıtıdır.Şimdi birçok kişinin şu soruyu sorduğunu tahmin ediyorum:

  Veritabanı adını anladım da peki kullanıcı adı ve şifre ne bu yeni veritabanının?

  Bu sorunun yanıtını şu şekilde vereyim:

  "PhpTriad kurulumu dersinin son kısmında MySQL'u ilk çalıştırırken size bir kullanıcı adı ve şifre soracağını söylemiştim. O kısma yazdığınız kullanıcı adı ve şifre oluşturduğunuz tüm veritabanlarının kullanıcı adı ve şifresidir."