Muzlu Kahvaltı Ekmeği Tarifi Resimli

'Damak Keyfi' forumunda EyLüL tarafından 30 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


  1. Muzlu Kahvaltı Ekmeği Tarifi Resimli
    Resimli Muzlu Kahvaltı Ekmeği Tarifi
    Muzlu Kahvaltı Ekmeği Tarifi

    [​IMG]
    Malzemeler
    3 bardak beyaz un
    ½ bardak tam buğday unu
    1 tatlı kaşığı instant kuru maya
    1 tatlı kaşığı tuz
    1 büyük olgun muz, ezilmiş
    30 gram tereyağı
    ¼ bardak süt
    ¾ bardak su
    Hazırlanışı
    Makinenin ekmek pişirme haznesini mutfak tezgahına alıp pervaneyi takın. Makineyle birlikte gelen kap ve kaşık ölçülerini kullanarak, hazneye ilk olarak su ve sütü daha sonra muz püresini ilave edin. Unları bir kaşıkla serperek sıvıları örtecek şekilde ilave edin. Tuzu ve yumuşatılmış tereyağını unların hemen üstüne haznenin farklı köşelerine yerleştirin. Unların ortasında küçük bir çukur açıp içine mayayı serpiştirin.

    Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın.

    Beyaz ekmek, 750 gram, açık kabuk rengini seçerek makineyi çalıştırın.

    Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağını açıp malzemelerin iyice karışmış olduğunu kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.

    10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurun kulak memesinden daha da yumuşak olması gereklidir. Hamurunuz çok kuru ve sert olmuşsa birkaç kaşık su ilave ederek yumuşacık bir hamur elde etmelisiniz. Eğer cıvık olmuşsa birkaç kaşık un gerekebilir.

    Pişme sinyalinden 5 dakika sonra, kalın bir fırın eldiveni kullanarak hazneyi makineden çıkarın. Ekmeği plastik bir bıçak yardımıyla kenarlardan ayırıp bir soğutma teline veya ızgara üzerine alın. 30-40 dakika beklettikten sonra