Müzik Dinlemek Damarlara Çok Faydalı

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 25 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. İnsanın, sevdiği bir müziği dinlemesinin kalp-damar sistemine iyi geldiği belirlendi. ABD Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi Önleyici Kardiyoloji Merkezi Başkanı Dr. Michael Miller, sevilen bir müziğin dinlenmesi sırasında kan damarlarının genişlediğini belirlediklerini söyledi.

  Miller, ''Kan damarları o sırada, tıpkı kahkaha atıldığı veya kanla ilgili ilaç alındığı sıradakiyle aynı derecede genişliyor. Ulaştığımız bu sonuç çok etkileyici. Kan damarlarının çapı genişliyor, damarlar mükemmel biçimde açılıyor. Damarlardaki bu açılma düzeyine, eksersiz ve benzeri aktiviteler yapılırken ulaşılıyor'' dedi. Miller'in verdiği bilgiye göre ''statin ve ACE inhibitörü'' grubu ilaçlar alındığında da aynı etki elde ediliyor.

  Damarlar açıldığında kan, daha sakin ve düzenli akmaya başlıyor ve bu sırada, kalp krizleri ve felçlere yol açan pıhtıların oluşması azalıyor.

  Bulgularını New Orleans'taki Amerikan Kalp Derneği'ne sunan Miller, yine de ilaç kullanmak zorunda olanların veya eksersiz yapanların bunu kesmesini tavsiye etmiyor, ancak sevilen müzikleri dinleyerek, kalbin genel sağlığına katkıda bulunulabileceğimizi belirtiyor.

  Miller'in ekibi, bu çalışmaları sırasında sağlıklı ve sigara içmeyen toplam 10 kadın ve erkek üzerinde incelemeler yaptı. Gönüllüler, yarım saat sevdikleri parçaları, yarım saat de hoşlarına gitmeyen hatta kendilerini kaygılandıran parçaları dinlediler. Bu sırada bu kişilerin damarları, ultrasonla izlendi.

  Sonuçta gönüllülerin, sevdikleri müziği dinlerlerken kan damarlarının yüzde 26 oranında genişlediği, hoşlanmadıkları müziği dinlediklerinde ise damarlarının yüzde 6 oranında daraldığı belirlendi.
    2. Cevap: Müzik Dinlemek Damarlara Çok Faydalı

  O zaman artık bol bol ajdar dinletecem size ben bayılıyorum :D :D

  Paylaşım için teşekkürler Yaren :cool:
    3. Cevap: Müzik Dinlemek Damarlara Çok Faydalı

  Ajdarmııı başka bulamadın mı...Ne güzel musikimiz var aşkolsun Okkan senden Piraye'yi dinlemeyi yeğlerim;) :
    4. Cevap: Müzik Dinlemek Damarlara Çok Faydalı

  İyyaaakkkkkkkk sen o Ajdar'ı kendin dinle..:f20:

  Müzik dinlemek de faydalı bir şeymiş..Zaten ben de sürekli müzik dinliyorum..okula giderken,okuldan dönerken,radyoda,uyurken,uyandığımda......Kısacası her zaman..:f196:

  Ama tabiiki de bu dinlediklerim arasında Ajdar asla yok.. Genelde Oğuzhan Koç var..:f106:

  hee unutmadan söyliim..Bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler Yaren Ablacım..:f106:
    5. Cevap: Müzik Dinlemek Damarlara Çok Faydalı

  ajdarmı dedi biri ayy ben bayılırım okkan geldiğimde dinlet lüütfen melegimde olsun :f106:
    6. Cevap: Müzik Dinlemek Damarlara Çok Faydalı

  Alla alaaa sen seviyorsan dinle.. benden ne istiyorsun..;) ::f106: