Muz Gribi

'Haberler' forumunda Wish tarafından 8 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  İmamdan domuz gribine alternatif isim: "Muz gribi"

  Konya'nın Ereğli ilçesindeki Ulu Camii'nin imamı Hasan Çınar, domuz gribinin isminin "muz gribi" olarak değiştirilmesini istedi.

  Yerel ERT televizyonunda dini içerikli bir program yapan Hasan Çınar, programda, "domuz" kelimesinin ilk iki harfini çıkartıp hastalığın adını "muz" gribi olarak değiştirdi.

  İmam Çınar'ın açıklaması internetteki video paylaşım sitelerine düştü.

  Çınar, "Asırlardır insanoğlu grip oluyor. Aklımız erdi ereli hepimiz her sene en az bir defa grip oluruz. Bazen 7 gün sürer, bazen 70 gün sürer. Gripten kim korkuyordu. Korkuttular bugün. Ben şu anda sizden utanıyorum. Allah'tan korkuyorum. O lanetlenmiş varlığın ismini de ona taktılar. Bilmem ne gribi" dedi.

  "Düşündük düşündük..." İmam Çınar, ardından önerisini açıkladı: "Şimdi düşündük, düşündük bir şey bulduk. Ne bulduk. Onun 'Do' sunu kaldırdık 'Muz'unu tuttuk. 'Muz Gribi'. Bari muz gribi olsun. Çünkü, grip olan insanlar utanmaya başladılar. Etrafımdakiler bana şu gribi diyecekler diye utanmaya başladılar. O lanetlenmişin eti haramdır, yenmez. İsmini bile biz kullanmaktan imtina ediyoruz. Kalktılar şu gribi dediler" dedi.

  İmam Çınar, izleyicilerini "dostlarıyla haberleşip gribin adını muz gribi olarak değiştirme" çağrısında bulundu.

  "Yeriz biz onu" Çınar, "Hiç olmazsa muz sevilen bir madde. Baştan beri muz gribi olsaydı adı, insanlar birbirinden korkmazdı. Bulaşacak olan ne; muz. Muz bulaşsın canım. Hepimiz seviyoruz. Yeriz biz onu. Ama öbürü. Öbürü bulaşsın demiyor hiç kimse kimseye. Bugün grip olan kardeşlerimiz isminden dolayı çekingen harekette bulunuyorlar. Niye, şu gribi mi oldun yoksa, diyecekler diye. Korkmaya mahal yok. Allah ne dediyse o olur" dedi.

    2. Cevap: Muz Gribi

  ßende YeniLen muz SanDım :D :D
    3. Cevap: Muz Gribi

  Millet canıyla uğraşıyor millet neler konuşuyor...Yazık...
    4. Cevap: Muz Gribi

  hiç sorma abii yawww...:(:f84:
    5. Cevap: Muz Gribi

  Yaa gerçekten işleri yok mu bunların isminin ne önemi var ki insanları bu kadar etkisi altına almışken:f19:
    6. Cevap: Muz Gribi

  Hadi diyelim ''Muz Gribi'' ne değişecek ?????
    7. Cevap: Muz Gribi

  Değişik bir bakış açısı :f20:
  Ama bu alternatifi ortaya koyan dini bir kişilik olduğu için
  kabul göreceğini sanmıyorum.
  Teşekkürler paylaşım için..