Mutluluk Veren yiyecekler

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 20 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Mutluluk veren yiyecekler,mutluluk veren besinler

  Hep birlikte bunları yiyelim mutlu olalım...;)

  Ceviz  Cevizin, depresyonu gidermek için önerilen bir yiyecek olduğunu biliyor muydunuz? Aynı zamanda sağlıklı kemikler ve dişler, hücrelerin yenilenmesi, vücudun insülin direncini yükselmesi gibi birçok faydalı etkisi olan magnezyum deposu ceviz ile beyninize günlük destek de sağlayabilirsiniz. Çünkü cevizin içeriğindeki antioksidanlar hem sinirsel bağların güçlenmesini; hem de hafızanın, organizasyonel ve matematik zekanın gelişmesine yardımcı olur. Unutmayın; ceviz sağlıklı düşünmenize, güzel gözükmenize ve iyi hissetmenizi sağlar!

  Somon


  Somon ve içeriğinde bulunan Omega 3, kan basıncını ve kolestrolü düşürüp kalp sağlığımızı desteklediği gibi, beynimiz için de çok faydalı bir yiyecektir. Soğuk denizlerde yetişen somonun yağı, gözlerin ve sinir sisteminin de sağlıklı bir şekilde gelişmesine destek olur. Çünkü bu yağlar beynin temel kimyasını etkilemekte ve gelişimini sağlamaktadır.


  Tam tahıllı ekmek


  Karbonhidratın dozu sağlığımız açısından çok önemli. Çünkü vücudumuz enerji üretmek için karbonhidrata ihtiyaç duyar; ama aynı zamanda fazlası da mide ve bağırsak bozukluklarına, şişmanlığa, kalsiyum yetersizliğine, iştahsızlığa neden olur. Dolayısıyla beslenmenizde tam tahıllı ekmekleri tercih edebilirsiniz. Çünkü tam tahıllı ekmekler serbest radikallerle savaşır ve bağışıklık sistemini destekleyen temel mineral olan selenyum kaynağıdır.

  Muz


  En sağlıklı meyvelerden biri olan muz, potasyum ve sıkı bir B vitamini kaynağıdır. B vitamini vücudumuzun enerji üretmesini sağlar ve sağlıklı bir sinir sistemi için çok önemlidir. Dolayısıyla mutluluk için B vitamini şart! Aynı zamanda cilt bakımı, saç ve tırnakların sağlıklı uzaması için önerilen B vitaminiyle ilgili yapılan araştırmalar, stres, gerginlik ve depresyona iyi geldiğini ortaya çıkarmış.


  Peynir


  Canınız sıkkın ve çılgınca cips atıştırıp mutluluğa kavuşmak mı istiyorsunuz? Bunun yerine sağlıklı bir çözüm önerelim size; bu da peynir olsun… Çünkü peynir kalsiyum, protein, çinko; hepsini bir arada bulunduran bir besin. Vücudumuz yeterli çinkoyu kendi üretemediğinden, bu tür destekler günlük olarak sağlanmalıdır. Çinko vücudumuz için çok önemlidir. Çünkü hücresel fonksiyonlarda önemli rol oynar ve saç, göz, cilt sağlığında, kavramsal ve duyusal fonksiyonların iyi çalışmasında önemli rol oynar.


  Ispanak


  Temel Reis’i hatırlar mısınız? Ispanak yiyince güçlenen kasları ve gülümseyen yüzüyle… Boşuna değil, çocuklara ıspanak sevgisini aşılamak için çabalaması Temel Reis’in! Çünkü ıspanak folik asit açısından zengindir ve oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiren ıspanak bizi gün boyu enerjik tutar.


  Hindi


  Hindi, mutluluk veren besinler arasında hiç de hafife alınmayacak bir konumda. Çünkü insan vücudu için gerekli olan 20 amino-asitten biri olan ve enerji sağlayan Tryptophan içerir. Tryptophan aynı zamanda seratonine, yani mutluluk hormonuna dönüştüğünden sıkıntıyı en kolay atmamızı sağlayacak yemektir! Ruh sağlığımız için gerekli olan serotonin sindirim yoluyla kana karışarak sinir sistemine geçemez, yani dışarıdan yemek yoluyla alınamaz. Bu nedenle Tryptophan yemek yoluyla alındığında antidepresan etkisini gösterebilir.
    2. Cevap: Mutluluk Veren yiyecekler

  Az evvelki mutluluk veren sözlerin üzerine bunları da yuttuk mu bizden âlası yok :)