Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir?

  [​IMG]
  Günümüzde mutlu bir evlilik görmek ya çok zor yada çok nadir görülüyor.Malesef değişen hayat şartları insnaların kendine lan özgüvenlerinin gelişmesi özellikle kadınların kendi yaşam imkanlarını elde etmeleri evliliklerin kısa sürmesinin nedeni gibi gösteriliyor.Peki ne yapmak gerekiyor mutlu bir evlilik yürütebilmek için öğrenmek istermisiniz.

  Eşe duyulan sevgi, kişinin eşine karşı içinden geçirdiği duygu ve düşüncelerinden etkilenir. Örneğin, kişinin eşine karşı hissettiği koruma, acıma, merhamet, şefkat, saygı gibi olumlu duygular da nefret, öfke, suçlama, kırılmışlık gibi olumsuz duygular da sevgiyi etkiler

  Eşinize duyduğunuz minnettarlığı ve müteşekkirliği, kelimeler ve davranışlarla yansıtabilmelisiniz.Herhangi bir problem veya güçlük karşısında eşinizin yanında olmalısınız ve ona destek vermelisiniz.
  Verimli ve Çok Çalışmak Arasındaki İlişki Nedir?

  Evlilik ilişkisini geliştirebilecek üç pratik önerinin dikkatle uygulanması halinde kısa sürede evliliklerde fark oluşturacağı belirtilen kitapta, şu ifadelere yer veriliyor:

  “Her gün eşinizle birbirinize ayıracağınız bir 10 dakikanız mutlaka olsun. Bu 10 dakikayı günün herhangi bir saatinde seçebilirsiniz. Eşinizle baş başa kalıp sakince oturacağınız bu dakikalarda günün nasıl geçtiğini paylaşabilir, birlikte yapmaktan hoşlandığınız herhangi bir şeyi (müzik dinlemek, şiir okumak, çay içmek gibi) yapabilirsiniz. Sadece ikinize ait olan bu dakikaların tadını çıkarın.

  Eşinizi psikolojik olarak desteklemek için her gün mutlaka herhangi bir şey yapmış olun. Bir iltifat, onu destekleyici bir söz, hayranlık içeren herhangi bir cümle, eşinizin olumlu özelliklerine bir övgü, başarılarını takdir etmek gibi. Aranızdaki aşk ve sevgiye yatırım yapın. İçten bir öpücük, sarılma, dokunma gibi.”

  Mutlu ve uzun bir evliliğin 10 sırrı ise bağlılık, güven, ihtimam, sabır, saygı, şefkat, anlayış, fedakarlık, affedicilik ve sorumluluk olarak gösteriliyor.

  Bencillik, dış çevre (kayınvalide, kayınpeder, arkadaşlar gibi), evlilikten gerçek dışı beklentiler, evliliğini geliştirmeye ve iyileştirmeye karşı isteksizlik, eşlerin birbirlerine olan bağlılıklarında eksiklik, düşmanca davranmak, küskünlükleri uzatmak, aile içi şiddet, birlikte yeterince zaman geçirmemek, sürekli suçlayıcı ve eleştirel tavırlar içerisinde olmanın evlikleirn önündeki engeller olarak gösteriliyor.