Mutfaktaki Dağınıklıktan Nasıl Kurtulursunuz?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Blue tarafından 12 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Mutfağı daha iyi kullanabilmeniz için hem fonksiyonel hem de pratik sistemler...


  Mutfak belki de evin en dağınık bölümlerinden biridir. Alanı daha iyi kullanabilmeniz için hem fonksiyonel hem de pratik sistemleri tercih ederek, bu dağınıklığı biraz da olsa önleyebilirsiniz. Tekerlekli sebzelikler, asma raf üniteleri, cepli organizerler, sürgülü çekmeceler ve hasır sepetler mutfaktaki eşyalarını depolamanız için kullanılabilir.

  Reader's Digest dergisinde yer alan haberde, mutfağın dağınıklığından kurtulmanız için yapabileceğiniz değişiklikler açıklanıyor.  1. Fazlalıkları hızlıca ortadan kaldırmak:
  Her gün kullandığınız tuz, yağlar ve en sevdiğiniz baharatları ocağınızın yanında istersiniz. Fakat, bu malzemeler sık sık kullanacağınız tezgah üzerinde yer kaplar. Tüm bu baharatlıkları farklı şekillerde ve büyüklüklerdeki saplı kutulara, çekmecelere yerleştirerek hepsini bir arada tutarsınız ve yer kaplamaz.

  2. Mikrodalga fırınınızı portatif raf ayakları üzerine alıp tezgahınızda yer açabilirsiniz. Mikrodalga fırınlar mutfakta en çok yer kaplayan araçlardır. Üreticiler, birkaç modeliyle mikrodalga fırınlarınızı camlı mutfak dolaplarının altına asmanıza izin veren opsiyonel raf ayakları sunuyor.

  3. Dolap altı depolama rafları:
  Çekme raflar, bıçak tutucular ya da baharatlıkların dağınıklığı olmaksınız mutfak araç-gereçlerine hemen ulaşmanızı sağlıyor. Çekme raflar sayesinde bıçaklarınızı, kepçelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

  4. Tekerlekli sebzelikler, tezgah üzerinde yer açmak ve dolap ilave etmenin en iyi şeklidir. Büyük bir ziyafet sofrası hazırlarken, malzemelerinizi arabadaki raflara yerleştirerek tezgahta ekstra çalışma alanı sağlayabilirsiniz. Yemek hazırlarken sebzelikleri kullanmayı planlıyorsanız, dayanıklı, paslanmaz çelik veşa plastik levhalı olanları tercih edin.

  5. Gizli mesaj merkezi: Alışveriş listesini, telefon mesajlarını ve yapılacakların listesinin tezgah üzerinde kargaşa oluşturmasını izin vermeyin. Dolap kapağının içine çift taraflı bant ile plastik hazne ya da yazı tahtası yerleştirin. Plastik hazne dolap içinde çıkıntı yapabilir, raflarla ya da dolaptaki malzemelerle çarpışmayacak bir yerde olmasına dikkat edin.

  6. Dosya merkezini düzenleyin: Sevdiğiniz yemek tariflerini yazdığınız kağıtları, önemli notlarınızı mutfağınızdaki çekmecelerde tutmak yerine, dolabınızın yanına asacağınız kağıt tutucuya yerleştirebilirsiniz. Böylece, yerden tasarruf edersiniz.

  7. Dekoratif sıçrama koruması:
  Dekorasyonda lavabonun veya ocağın arkasında sıçrayan damlaların duvarı kirletmesini önleyen su geçirmez ve kolay silinebilen levhalar size büyük kolaylık sağlayacaktır.

  8. Dolap altı eğlence merkezi:
  Tezgahınızın üzerinde duran televizyonunuzu dolap altına takılan yeni model televizyonlarla değiştirin. En çok tercih edilen model, kullanmadığınızda katlanan ve elinize ayağınıza dolaşmayanlarıdır. Bu televizyonları elektronik mağazalarında bulabilirsiniz.

  Kahve makinenizi de tezgah üstünde tutmayın:
  kahve tiryakileri kahve makinesini dolaplardan birinin içine yerleştirebilir. Böylece mutfak tezgahınızda yer açabilirsiniz.
   
  Son düzenleme: 12 Ağu 2009
 2. Cevap: Mutfaktaki Dağınklıktan Nasıl Kurtulursunuz?

  Dağınık mutfaktan kurtulmak zor tabi başlık bile dağınık olmuş:)
   
 3. Cevap: Mutfaktaki Dağınklıktan Nasıl Kurtulursunuz?

  Bu saatte başlıkta dağınık ben de dağınığım. :oops: Ama mutfak çok derli toplu :f40: :f30:
   
 4. Cevap: Mutfaktaki Dağınıklıktan Nasıl Kurtulursunuz?

  Hayatta tahammül edemeyeceğim bir durum mutfak dağınıklığı. Mutfağa ilk girdiğimde belkide hijyenden çok ilk dikkat ettiğim mutfağın derli toplu olup olmadığı. Zaten derli toplu mutfağı temizlemesi de kolay oluyor ;)