Mutfak Dekorasyonu Feng Shui

'Kadınların Dünyası' forumunda EyLüL tarafından 2 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


  1. Feng Shui Mutfak Dekorasyonu


    Mutfak insanların şansını doğrudan etkileyen bir mekandır. Bu mekanı düzenlerken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri elementlerin dengesidir. Örneğin; ateş elementini temsil eden ocak veya fırın; su elementini temsil eden lavabo, buzdolabı ve bulaşık makineleri ile yan yana veya karşılıklı olmamalıdır.Ateş ve su kesinlikle karşı karşıya gelmemelidir. Lavabo (su) ve Ocak (ateş) yan yana yok edici döngüdür.Mutfak kapısı tuvalet kapısı karşısında olmamalı.Ocağın bulunduğu duvarın üzerinde pencere olmamalı.Yemek pişirirken arkanız mutfak kapısına dönük pozisyonda olmamalı.Mutfak salon veya yemek odasından aşağı seviyede olmamalı.

    Yemek, yiyecek bereketi sembolize eder. Mutfak giriş kapısı yönünde olmamalı, bu bereketinizin kolayca kaybolmasını sağlar.

    Mutfakta zaman geçirmeyi sevmiyorsanız, mekanı dekore ederken işlevsel özelliklere sahip olmasına dikkat edin. Raylı kiler ve döner sepet gibi dolap içi sistemleri tercih edebilirsiniz.
    Küçük ev aletlerinizi her defasında toparlayıp dolaba koymak istemiyorsanız; tezgah üzerine konan, içerisinde prizi bulunan panjur görünümlü pratik dolaplardan edinebilirsiniz.