Müslümanlar namaz kılarken neden Kabe'ye dönerler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 23 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Müslümanlar namaz kılarken niçin Kabe'ye dönerler

  Dünyadaki tüm müslümanlar, namaz kılarken Kabeye dönerler. Bu durumun Müslümanların birlik ve beraberliği açısından önemi nedir. Açıklar mısınız
  Müslümanlar namaz kılarken neden Kabe'ye dönerler

  Cevap:

  Kur'ân, namazda Kabe'ye doğru dönmemizi emreder. Kabe, Hz. İbrahim'in, Allah'ın buyruğuyla yaptığı ilk mabettir. Yalnız O'na ibadet edilmenin simgesidir. Tevhit dininin simgesi olduğundan Kabe'ye dönüp namaz kılarız. Ama yön bilinmediği zaman her taraf Kıble olur. O zaman, "Nereye dönerseniz, Allah'ın yüzü oradadır" (Bakara: 115) ayetinin bildirdiği üzere nereye dönülse ibadet olur.

  Namaz, yeni bir ibadet değil, İbrahim dininden kalma bir ibadetti. Araplar da düzenli olmasa da rükûlu ve secdeli namaz kılarlardı. Ancak namazlarına, ibadetlerine şirk karışmıştı. Allah'a saygıdan sonra kendilerince aracı sandıkları birtakım tannlara da saygılarını belirtir, onlardan dilekte bulunurlardı. İşte bunun adı şirktir.
    2. hiç biriniz bilmiyonuz
    3. Kabe yeryüzünde sırf Allaha ibadet edilmek için inşa edilen Allahın ilk evidir.Bundan dolayı Allah ona şeref ve kudsiyet vermiş, insanlara onu haccetmelerini emretmiş, onun bulunduğu toprakları emin kılmıştır.

  Bakara suresi 144 cü ayette “Ey Muhammet artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir, ey Müslümanlar sizde nerde olursanız olun yüzlerinizi o tarafa çeviriniz. denmektedir.

  Bu nedenle Kıble Müslümanlar için çok önemlidir, her hayırlı işimizde kıbleye yöneliriz. Kıbleye yönelik işlerimizde, bereket hayır ümit ederiz, hatta mezarda bile yüzümüz kıbleye dönük yatarız. İslam dini Kabeyi Tanrıya ibadet merkezi olarak tanıtmış Müslümanlar arasında birlik ve düzen olması için dünyanın neresinde olursa olsunlar yüzlerini Kabeye yani kıbleye çevirmeleri emredilmiştir. K ıble kelime anlamıyla yön ve yönelinen taraf anlamına gelen bir kelimedir.
    4. tşkler arkadaşlar çok işime yaradıı :) <3
   


Similar Threads: Müslümanlar namaz
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım ilk müslümanlar kimlerdir nasıl müslüman olmuşlardır 11 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım Müslümanlar için cuma gününün diğer günlerden farkı nedir 10 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım Müslümanların herhangi bir işe başlarken söyledikleri söz nedir? 30 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım Oruç ibadeti Müslümanlara ne zaman farz kılınmıştır? 23 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım Osmanlı Devletinde Türk ve Müslümanların banka kurmama nedenleri 26 Ekim 2011