Müşfik Kenter Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 7 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Müşfik Kenter Yaşamı


  Müşfik Kenter Hayatı, Resimleri  Türk tiyatrosunun duayen ismi kimdir diye soracak olursak ilk akla gelen isim Müşfik Kenterdir kuşkusuz. Büyük Usta Müşfik Kenter 1947de Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya başladı. 1950 yılında Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümüne girdi ve 1955 yılında yüksek derece ile bitirdi. Aynı yıl Ankara Devlet tiyatrosuna girdi, 1959 yılına kadar burada çalıştı. 1959 yılında İstanbula gidip, kardeşi Yıldız Kenterle Karaca Tiyatrosunda Muhsin Ertuğrul ile birlikte çalıştı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi bir çok ülkede oyunlar sergiledi. Yüzün üzerinde oyun sergiledi ve yönetti. Bir çok Türk yazarının oyunlarının yanı sıra, Shakespeare, Çehov, Gorki, Brecht, İonesco, Pinter, Albee, Arthur Miller gibi yazarların oyunlarını sahneledi ve oynadı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarından emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığını ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği yapan Müşfik Kenter, 15 Ağustos 2012 günü Akciğer Kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 80 yaşında aramızdan ayrıldı.

  [​IMG]

  [​IMG]