Mürekkebin Bulunuşu, Mürekkep Ne Zaman Bulundu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 15 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. Mürekkebin Bulunuşu


    Mürekkep Ne Zaman Bulundu

    Bilinen en eski mürekkep türü yaklaşık 4.500 yıl önce Çinliler'in bulduğu sanılan siyah çizim mürekkebidir. Bu mürekkep, yağların yakılmasıyla elde edilen isin, doğal reçineler ve ağaç sakızlarıyla karıştırılmasıyla yapılırdı. Günümüzde de çini mürekkebi buna çok benzer bir yöntemle üretilir.

    Milattan önce 2500'lü yıllarda Çin mürekkebi bulunmuştu aynı zamanda Mısırlılarında mürekkep kullanması aynı zamanlarda bulduklarını göstermektedir. Asur Mısır ve Yunan Medeniyetlerinden kalan taşlar üzerine yazılmış yazılar toprak levhalar değişik kalıntılardır. Mısırlıların yeraltındaki mezarlarından çıkarılan mürekkeple yazılmış olan papirüsler de bulunan kanlıntılar arasındadır.

    Bulunan elyazmalarında Calamus ve tüy kalem kullandıkları sanılmaktadır. Romalılar ve Yunanlılar düşüncelerini aktarmak için sadece tabletleri ve kazı kalemlerini kullanmıyorlardı. Bunların yanı sıra mürekkep kullandılar. Zaten Plinius Marcus Vitrunius Polio ve Dicskorides`in yazıtlarında mürekkebin formüllerine rastlanmaktadır.