mum saati nedir kısaca

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Demet tarafından 25 Şubat 2015 tarihinde açılan konu


 1. mum saati (Ateş saati nedir) nedir kısaca

  Mum Saati, petrol lambasının alevi ile çalışan saat mekanizmasında, tüketilen yağın bölmeli bir saydam kapta izlenmesi ya da kısalan mumun gölgesinin, arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre zaman belirlenen saattir.
  mum_saati.
  İlk olarak nerede kullanıldığı bilinmemektedir. Ancak bu çeşit saatler 520 yılına ait Çinli şair You Jiangu'nun bir şiirinde geçmektedir. Bu şiirde mum üzerindeki derecenin zamanın geçmesini belirlediği anlatılmaktadır. Aynı tip mumlar 10. yüzyılın ilk dönemlerinde Japonya'da da kullanılmıştır. Uzakdoğudaki bu ülkelerde tapınaklar başta olmak üzere çeşitli bitkiler dövülerek toz haline getirilip, sıkıştırılarak bir tüp içinde yerleştirilmesi ile ateşin ulaştığı yere göre zaman hesaplaması yapılmaktaydı.

  En bilinen mum saati ise İngiltere'de Kral Alfred tarafından kullanılmıştır. Büyük Alfred'in icadı saat, tamamı 72 penny ağırlığında, her biri 12 inç uzunluğunda, aynı kalınlıkta ve 12 eşit parça şeklinde işaretlenmiş 6 mumdan oluşmaktadır. Her mum tamamen 4 saatte ve her işaret 20 dakikada yanmaktadır. Mumlar ağaçtan yapılmış ve önü mumlar görünecek şekilde şeffaf koruma kutusu içinde durmaktadır.

  En gelişmiş modellerinden biri ise Ortadoğulu bilim adamı El Cezeri'nin 1206 yılında yaptığı saat kabul edilir
   


Similar Threads: saati nedir
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar 5 Mart 2012
Ansiklopedik Bilgi Darıca Hayvanat Bahçesi Kapanış Saati 12 Nisan 2012
Ansiklopedik Bilgi Haftalık Çalışma Saati 23 Şubat 2012
Ansiklopedik Bilgi Anıtkabirin İnşaatı Ne Zaman Tamamlandı 11 Kasım 2011
Ansiklopedik Bilgi Etnografya Müzesi Açılış Saati 25 Ekim 2011