Mükemmel makyajın sırları

'Kişisel Bakım' forumunda YAREN tarafından 8 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. mükemmel makyaj nasıl yapılır

  Mükemmel bir makyaj yapmak için; müthiş beşli olan fondöten, allık, pudra, rimel ve ruj.. Doğru tekniklerle kullanılırsa mükemmel bir makyaj yapabilirsiniz.
  [​IMG]
  Mükemmel makyaj sırları

  Fondöten
  makyajın uzun süre hatta gün boyu sizi terk etmemesini sağlar. Alacağınız fondötenin mutlaka kalite olmasına özen gösterin. Kaliteli bir fondöten yüzünüzdeki pürüzleri kapatarak makyaja ilk hazırlığınızı sağlar.Alacağınız fondöten cild renginizin sadece 1 ton açığı veya sadece 1 ton koyu rengi olmalıdır. Fondöteni uyulamadan önce cildinizin temizliğini yaparak nemledirin, üzerine fondöteninizi uygulayın.Minik minik noktalar halinde yüzünüze bırakın ve parmak uçlarınızla yavaş yavaş ve daireler çizerek fondöteni cildinize yedirin.Yüzünüze fondöten sürme işleminiz bittikden sonra diğer bir makyaj ürününe geçmek için 5 dk bekleyin ki cildiniz fondöteni iyice çekmesini bekleyin.

  Pudra fondöteni uyguladığınız yüzünüze var olan parlamayı yok etmek,matlaştırmak için mükemmel bir yardımcıdır. Fondötenin sabitlenmesini ve şeffaf bir görünüme kavuşmasını sağlar. Pudranızı fırça ile veya pudra ponponu ile hafif vuruşlarla yüzüne bırakın ardından fırça yardımıyla bütün yüzünüze eşit miktarda dağıtın.

  Yüzünüze süreceğiniz allık canlılık ve ışıltı verir. Bakışlarınızki ifadeyi ortaya çıkarır.Allık renginizle ruj renginizi her zaman aynı veya yakın tonlarda seçmeniz yüzünüzde bir bütünlük sağlayacaktır. Allığınızı sürerken yumuşak ve büyük fırçalar tercih edin.Gülümseyerek yanağınızın en üstünden en altına doğru allığınızı sürün.Ayrı bir bölge gibi görünmemesi için kenarlarına doğru rengini pudra yardımıyla açın.

  Rimel bakışlarınıza anlam kazandırır.Gözlerinizdeki ifadeyi kuvvetlendirir.Rimelinizi önce gözlerinizi kapatarak üstten yukarıdan aşağıya doğru sürün, sonra gözlerinizi açarak alttan aşağıdan yukarıya doğru sürün.En son olarakda kirpik uçlarınızı bir kez daha rimel sürerek daha uzun görünmesini sağlayın.

  Makyajınızın son adımı olan Ruj.
  Dudaklarınız eğer ince ise koyu renk rujlar seçmeniz sizi daha dolgun dudaklı gösterecektir. Ancak dudaklarınız kalın ise açık renkli ruj sürerseniz dudaklarınızın daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz.Rujunuzun daha uzun süre kalmasını istiyorsanız rujunuzun bir ton açıgı bir dudak kalemi ile önce dudaklarınızı çerçeveleyin sonrada içini doldurun. Böylece rujunuz silinse bile dudak kaleminiz yüzünüze renk vermeye devam eder. Üzerine rujunuzu bir fırça yardımıyla sürün. Eğer parlak ve ışıltılı dudaklara sahip olmak istiyorsanız rujunuzun üzerine dudaklarınızın orta kısmına renksiz parlatıcı sürün.