Muhteşem Yüzyıl Sultan Süleyman Kaç Oğlunu Nasıl Öldürttü?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ceylan tarafından 2 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Kanuni Sultan Süleyman Kaç Oğlunu Öldürttü?


  [​IMG]

  Tarihte adil olması ve vicdanıyla bilinen Sultan Süleyman, diğer adıyla Muhteşem Süleyman aslında devlet yönetimindeki adiliğini kendi çocuklarına gösterememiştir.Bunun en iyi göstergesi de Sultan Süleymanın iktidarı boyunca 2 çocuğu ve altı torununu öldürtmüştür.

  Bu çocuklarından ilki ilk gözdesi Mahidevran Sultandan olma Şehzade Mustafadır. Şehzade Mustafanın öldürülme sebebi Hürrem Sulatnın da kışkırtmalarıyla Süleyman'ın Mustafayı kendine ve tahtına rakip görmesi hatta onu öldüreceğini düşünmesidir.

  Sefer sırasında 6 tane sağır dilsiz cellata Mustafayı boğdurtmuştur. Ardından Mustafanın oğlunu da öldürtmüştür. Mustafanın ölümünden sonra Mahidevran kirasını bile ödeyemeyecek kadar zorluğa düşürülmüştür.

  İkinc, olarak ise Hürrem Sultanın oğlu Şehzade Beyazıdı öldürtmüştür. Beyazıdın öldürülme sebebi ise kendisine suikast yapacağının haberini almasıdır. Şehzade Beyazıd önce İrana sığınır ancak İran altın ve para karşılığında Beyazıdı teslim eder. Beyazıd ve 4 oğlu öldürülür.

  Ceylan/ Forumdaş
    2. Cevap: Muhteşem Yüzyıl Sultan Süleyman Kaç Oğlunu Nasıl Öldürttü?

  Demek ki devlet yönetimindeki adaletini çocuklarına karşı gösterememiş. Ne demişler iktidar hırsı her şeyin üstünü örter...
    3. Cevap: Muhteşem Yüzyıl Sultan Süleyman Kaç Oğlunu Nasıl Öldürttü?

  İlk öldüreceği oğulu Mustafa ve diziden de anlaşıldığı kadarıyla Mustafanın sonu yavaş yavaş yaklaşıyor...Önce babasına isyan edecek ardından öldürülecek...
    4. Cevap: Muhteşem Yüzyıl Sultan Süleyman Kaç Oğlunu Nasıl Öldürttü?

  Evet ama tek farkla zaten Mustafa kendi sonunu kendi hazırlamış...