Muhsin Yazıcıoğlu'nu beklerken…

'Haberler' forumunda Evrimm tarafından 27 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Muhsin Yazıcıoğlu'nu beklerken…
  Niyetim iyi dilek temennileri ile biten, mürekkepsiz ilk seçime dair birkaç not aktaran bir yazı kaleme almaktı.

  BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düştüğü haberi kaza ve kaderin o hiçbir zaman kavrayamadığımız, ancak teslim olarak teselli bulabileceğimiz yüzünü bıraktı yüreğime.

  Geçen her dakika yaralı olarak kurtulmuş olsalar bile, olumsuz hava şartları yüzünden donma tehlikesi ihtimalini arttırıyordu.

  Yazıcıoğlu'nun yaşlı annesini, eşini, çocuklarını, akrabalarını düşündüm. O bekleyiş ne zordur. Ölümden bile zor olan nedir sorusunun cevabıdır o bekleyiş. Dua edecek gücü bile bulamazsınız.

  Dilden dile aktarılan mucizeler bu bekleyiş anlarının panzehiridir.

  BBP parti merkezinde açıklama yapmak için kameralar karşısına geçen Genel Sekreter Yalçın Topçu, bir taraftan bilgi kirliliği ile mücadele etmeye çalışıyor bir taraftan Muhsin Yazıcıoğlu'nun kadere teslimiyetinden bahsediyordu. Kadere teslimiyeti derken belli ki Topçu'nun zihninde en çok trafik kazasına uğramış genel başkan olması vardı Muhsin Yazıcıoğlu'nun.

  Kader!!! Devlet hazinesinden yardım almayan tek parti olarak, helikopterle daha çok mitinge katılabilmek için nasibini zorlamıştı belki de Yazıcıoğlu. İlk defa helikopter kullandıklarını söylemesinin ardından, bindiği helikopterin düşmesi; anlamını bütünü ile asla kavrayamayacağımız ilahi tecelli mi?

  İnananların ölümü kolaydır. İnananların ardından teselli bulmak kolaydır. Aklın her şeyi ağırlaştıran kimyası zihni terk eder, imanın gücü ortaya çıkar çünkü. "Sizin hayır bildiğinizde şer, şer bildiğinizde hayır vardır" hadis-i şerifi olanda hayır vardır üzerinden tefekküre davet eder. İnananların ölümü şu sırlarını çözemeyeceğimiz hayat ve ölümün peçelerinden bir peçenin kaldırılmasına bir vesiledir.

  BBP liderini taşıyan helikopter, binlerce asker tarafından aranırken, ölüm ile hayat arasındaki o gergin bekleyiş sürerken, liderler, milletvekilleri, partililer bir an düşünmüşler midir? Yalan işte. Hepsi yalan. Kimseyi kırmadıysan, incitmediysen, arkanda her an artacak ameller bıraktıysan ölüm bir kopuş değil bir geçiş anı. Ama bırakın ölümü düşünmeyi aynı çatının mensubu olarak ateşin düştüğü yere gitmeyi bile akıl etmeyecek kadar "uzak" kalmayı tercih etti pek çoğu.

  BBP Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç, Perşembe sabahı yapmış olduğu açıklamada kendilerini bir defa bile aramayan, sorumluluğunu yerine getirmediğini düşündüğü TMBB Başkanı Köksal Toptan'a gönül koymakta haklıdır. Tayyip Erdoğan'ın mitingi erteleyerek krizi yönetmesini beklemekte haklıdır.

  BBP Genel Başkan Yardımcısı'nın bu açıklamayı yapmasından hemen sonra Başbakan'ın Gümüşhane mitingini iptal ettiği ve olay mahalline bizzat gideceği haberi geldi. Başbakan'ın bu davranışı onun karizmatik duruşu ile doğrudan bağlantılı. Ancak karizmatik liderler halkın sağduyusunu hissederek, bu hisse uygun davranış gösterir.

  AK Parti'nin yanısıra CHP ve MHP'nin mitinglerini iptal etmesini Türkiye'nin geleceği için olumlu bir gösterge olarak okumaktan yanayım.

  Partiler sadece mitinglerini ertelemedi. Sokakları boydan boya tekrar tekrar geçen seçim şarkılarını susturdu. Propaganda araçlarını durdurdu.

  Bizi "BİZ"yapan maya bu işte.

  Yazımı; Doç.Dr. Psikiyatr Erol Göka'nın, Türk toplumunun anlam haritaları üzerinde iz sürmemizi sağlayan Türkler'de Liderlik ve Fanatizm kitabı vesilesiyle; 15 Mart'ta Zaman gazetesinden Salih Zengin'e vermiş olduğu söyleşide, liderleri analiz ederken, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili olarak söylemiş olduğu tespitleri paylaşarak noktalıyorum: "Siyasal kadrolarını çok aşan bir etki alanına sahip. Fanatizmin tehlikesini görüp toplumsal yaşamımızda, Türklerle Kürtler arasında barış ve kardeşliğin esas olması için ilk mücadeleyi verenlerden. Kardeş kavgasının önlenmesinde onun sağlam karakterinin ve sağlıklı önderliğinin payı büyük. Kendi siyasal segmentini merkeze taşıma konusunda ilk ciddi çabalar ondan geldi."

  Bu yazıyı bitirdiğimde "hayırlı haber" henüz gelmemişti. Siz bu yazıyı okurken inşallah gelir. Bekleyişin ölümden bile zor olduğu saatler hayırlısıyla bitmiş olur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014
 2. Çok üzücü bir olay.. inşallah hayırlı haberler alınır
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014
 3. inşallah :(
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014
 4. Bu mübarek cuma günün hürmetine Allahım onları ailesi ve sevdiklerine bağışlar inşallah sağ salim dönerler..
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014