Muhsin Yazıcıoğlu Kazasında Korkunç İddia

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 14 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Muhsin Yazıcıoğlu Kazasında Korkunç İddia


  Genelkurmay Başkanlığınca hazırlandığı belirtilen sunum dosyasında kazanın meydana geldiği 25 Mart 2009 tarihinde olay bölgesi ve çevresindeki hava araçlarının radar izlerini gösteren belgelere yer verildi.Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşının hayatını kaybettiği helikopter kazasının olduğu gün enkaz bölgesinde iki askeri hava aracının bulunduğu ortaya çıktı.

  Arama kurtarma faaliyeti için Malatya’dan kalkan iki Skorsky tipi hava aracının saat 21.58 ve 21.47-21.58 arasında enkaz bölgesinde olduğu görülüyor.Radar belgesinde belirtilen uçuş mesafesinden, askeri hava araçlarının enkazın yaklaşık 330 metre üstünde seyir yaptığı dikkat çekiyor.

  [​IMG]

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Emekli Hava Yer Binbaşı Mustafa Hacımustafaoğulları, daha alçak seviyeye inerek aramayı yakından yapma imkanı göz önüne alındığında, Yazıcıoğlu’nun içinde olduğu helikopter enkazının iki helikopter tarafından görülmemesinin ihtimal dışı olduğunu söyledi.


  Radar kayıtlarına göre, 25 Mart 2009 tarihinde saat 21.11’de Malatya Erhaç’tan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı S-70, yani Skorsky iki helikopter arama kurtarma faaliyeti için havalandı. Skorsky’lerden biri 21.47-21.58 arasındaki bir zaman diliminde Muhsin Yazıcıoğlu ve beş arkadaşının hayatını kaybettiği helikopter enkazının tam üzerine geliyor. Harita üzerinde belirlenen izlere göre diğer Skorsky ise saat 21.58’de enkazın üzerine ulaştı. Her iki helikopter kalkıştan önce uçuş irtifasını bin 100 feet olarak belirledi. Bin 100 feetlik irtifa ise 330 metre yüksekliğe karşılık geliyor. Arama-kurtarma faaliyetine katılan her iki Skorsky, Malatya’daki kalkış yaptığı yere yakın olan Tulga’daki helikopter meydanına saat 22.55’te geri döndü.
  (kaynak:trthaber)
   


Yükleniyor...