Muharrem Ayının İlk Günü

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 15 Kasım 2012 tarihinde açılan konu
  1. Muharrem Ayının İlk Günü Hicri Yılbaşı

    Muharrem ayı, Zilhicce, Zilkade ve Receble beraber Kuran-ı Kerimde kıymet verilen 4 aydan biridir.Tevbe 36 Muharrem Ayının diğer aylardan en büyük farkı 10 peygambere 10 ay ikramın verildiği değerli bir gün olan Aşure Gününü içerisinde barındırmasıdır.

    Efendimiz (SAV) miladi 571 yılında Rebiulevvel ayının 12. Pazartesi sabahı Mekkede dünyaya geldi. 622′de Mekkeden Medineye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi Günü Medinenin Kuba köyüne geldi. Bu gün Muharrem Ayının ilk günü oldu ve Hicri Yılbaşı adını aldı.

    Rebiul-evvel ayının on ikinci Pazartesi sabahı, Mekkede doğdu. 622de Mekkeden Medineye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü,Medinenin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların Şemsi yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının birinci günü de, hicri [kameri] yılbaşı oldu. Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli. Saygı göstermek, günah işlememekle olur. Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan, o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. Bir hadis-i şerifte, (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur) buyuruldu.