Muharrem Ayında Yapılması Gereken İbadetler

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 10 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


 1. Muharrem ayının 10. günü Aşure günüdür.Muharrem ayının başı ile Aşure günü arasında geçen bu 10 günlük süred eoruç tutmanın büyük sevabı vardır.Peygamber Efendimiz Şöyle buyurmuştur bu konuyla ilgili.Ramazan ayı orucundna sonra en kıymetli oruç Muharrem ayında tutulan oruçtur demiştir.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/asure-gunu-namaz-kilmak-forumdas-1855.jpg]asure-gunu-namaz-kilmak-forumdas-1855[/IMGALT]

  Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Haram Aylar denilen Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb aylarının perşembe, cuma ve cumartesi tutulacak oruçlar da müstahabdır.

  Peki bu ay içerisinde bu ilk on gün süresince oruç tutmanın dışında neler yapmalıyız nasıl ibadet etmeliyiz bu ay içerisinde çekilecek tesbihler ve kılınacak namazlar neler sizlerl merak ettiğiniz tüm bu bilgileri paylaşıyorum.

  Akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur buyuruldu.Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur buyuruldu.

  İlk on günde oruç tutamadıysanız 3 gün yani Muharrem ayının 9. günü ile 10. günü ve 11. günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.