Muharrem Ayında Vuku Bulan Olaylar

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 10 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Muharrem ayı hakkında bilgielr vermeye devam ediyoruz sizlere özellikle Muharrem ayında yaşanan konular oldukça fazla merak ediliyor.Sizlere bu yaızmızda Muharrem ayında vuku bulan olaylar neler paylaşacağız.

  İşte Muharrem Ayında vuku bulan olaylar:

  Yüce Allah Aşura gününde on peygamberine kurtuluş gerçekleştirmiştir.Aşura günü Nuh’un (Aleyhisselam) gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh (Aleyhisselam) ve yanındakiler, -Yüce
  Allah'a şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti.

  -Yüce Allah denizi, beni İsrail için, Aşura günü yardı.Yüce Allah Adem’in (Aleyhisselam) ve Yunus’un (Aleyhisselam) kavminin tevbesini kabul etti.

  İbrahim (Aleyhisselam) o gün doğdu. (Taberani)Adem'in (Aleyhisselam) tevbesi Aşura günü kabul olmuştu.Yüce Allah Musa (Aleyhisselam) Aşura gününde mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile askerlerini sulara gark etmiştir.

  -Nuh (Aleyhisselam) 'in gemisi Cudi dağının üzerine Aşura gününde durmuştu.Yunus (Aleyhisselam) balığın karnından Aşura günü çıkmıştı.Yusuf (Aleyhisselam) kuyudan Aşura günü çıkmıştır.İsa (Aleyhisselam) o gün doğmuş ve o gün göklere kaldırılmıştır.Davud'un (Aleyhisselam) tevbesi o gün kabul buyrulmuştur.İbrahim (Aleyhisselam) o günde doğmuştur.

  -Yakub’un (Aleyhisselam) gözleri o gün görmeye başlamıştır.Peygamberimiz (s.a.v) gelmiş geçmiş bütün günahları o gün affolunmuştur.Aynî (ra) diyor ki:Bazıları bu on Peygamberin içinde İdris, Eyyüb ve Süleyman (Aleyhisselam)'ı da zikretmişlerdir. Bu yüzden İdris (Aleyhisselam) semaya o gün kaldırılmış, -Yüce Allah Eyyüb (Aleyhisselam) hastalığına o gün şifa vermiş, Sü-leyman (Aleyhisselam)'a da o gün mülk ihsan buyurmuştur.