Muharrem Ayı Ne Demektir?

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 5 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Muharrem Ayı Nediri,


  Muharrem Ayı Ne Demektir Anlamı ve Önemi Nedir

  Muharrem Ayı Ne Demektir?

  Şehrullahi'l-Muharrem olarak meşhur olan, yani Allah'ın ayı Muharrem olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

  Âşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.

  Bugünde on peygamberine on farklı ikramda bulunan Allah (cc), bizlere de af ve mağfiret için imkânlar sunuyor. Peki, bu kutlu ayı nasıldeğerlendirmeli?Asr-ı saadet döneminde sahabeden biri Peygamberimizin (sas) yanına gelir ve “Ramazandan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz? diye sorar. Peygamberimiz, “Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allahın ayıdır. Bu ayın onuncu gününde tutulan orucun Allah katında, o günden önceki bir senenin günahlarına kefaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum. cevabını verir.

  Hicretin 1433′üncü yılına girilecek. Efendimizin Mekkeden Medineye hicretini esas alan bugün, İslam tarihinde bir dönüm noktası. Bu mübarek gün, Hz. Ömer zamanında takvim başlangıcı kabul edildi ve 1 Muharrem hicri yılbaşı oldu.

  Muharrem ayı ve aşure günü, Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da kutsal sayılırdı. Nitekim Peygamberimiz Medineye hicret ettikten sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi. Bunun ne orucu olduğunu sordu. Yahudiler, “Bugün Allahın Musayı düşmanlarından kurtardığı, Firavunu boğdurduğu gün. Hz. Musa, şükür olarak bugün oruç tutmuştur. dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz de, “Biz, Musanın sünnetini ihyaya sizden daha çok yakın ve hak sahibiyiz. buyurdu. O gün oruç tuttu ve tutulmasını da emretti. Ancak ertesi sene Ramazan orucu farz kılınınca isteyenlerin tutmasını söyledi. Peygamberimiz (sas), bu günle ilgili olarak, “Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan, o yılın tamamında oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. buyuruyor.

  Muharrem ayı Hicri takvimin birinci ayıdır. Onuncu günün de ismi, Aşuredir. Tarihi kaynaklara göre milattan çok önce Arap, İsrail ve Fars milletleri tarafından, Muharrem ayının Aş;ure günü, kutsal kabul edilen ortak bir değerdir. Bugünün değerini ve kutsallığını, tarihler şöyle anlatıyor:


  -Adem atanın tövbesinin kabul edildiği gün.

  -Nuh Peygamber'in gemisinin karayı bulduğu gün.

  -İbrahim Peygamber'in Nemrut,un ateşinden kurtulduğu gün.

  -Musa Peygamber'in kavmini Firavun'un şerrinden kurtardığı gün.

  -Yunus Peygamber'in balığın karnından kurtulduğu gün.

  -Eyüp Peygamber'in dertlerine şifa bulduğu gün.

  Saymakla bitiremeyeceğimiz bütün peygamberlerin refaha, kurtuluşa ve başarıya ulaştıkları gündür. Onun içindir ki Nuh Peygamber dahil ondan sonra gelen bütün peygamberler, Hz. Muhammed ve Hz. Ali de 10 Muharrem Aşure günü şükür ve senalarını ifade ederek, oruç tutmuşlar. Nuh Peygamber'in kurtuluş çorbasını pişirip fakir fukaraya yedirmişler, Hayır ihsan yapmışlar. Bütün tarihler o güne kadar olan, Muharrem ayının kutsallığı ve özelliğini böyle anlatırlar.

  Bir gün ikramda bulun, bir sene kazan

  Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allahın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur. hadis-i şerifi, bugünlerde tutulan orucun önemini ifade ediyor. Bu hadisin açıklamasını İmam-ı Gazali şöyle yapıyor: “Muharrem ayı hicri senenin başlangıcı. Böyle bir yılı oruç gibi hayırlı bir temele dayandırmak ne güzel olur. Bereketinin devamı daha fazla ümit edilir. Gerek Yahudilere benzememek, gerekse orucu tam aşure gününe denk getirmemek için, Muharremin dokuzuncu, onuncu ve on birinci günlerinde oruç tutulması tavsiye ediliyor.