Muhammed Zühdi Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 14 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhammed Zühdi Kimdir Hayatı

  Mehmed Zühdü Efendi , 1882 yılında Yuntdağı Asmacık Köyünde doğdu. Annesinin adı Sultan, babasının adı İbrahimdir. 6 çocuklu bir ailenin evlâdıdır. Ahmet, Mustafa ve Halil isminde ağabeyleri ile iki tane kız kardeşi vardır. Ahmet Müştak ve İbrahim isminde iki oğlu ve birde kızı vardır. Oğlu İbrahim ile kızı hayattan göçmüşlerdir.
  Hafızlığını köyde Bergamalı bir hocada yaptı. Hafızlık yaparken hiçbir gün dersten kalmamıştı. Hafızlığını bitirince, hocası annesine şöyle der: “Sultan Ana bu Mehmed şimdi hafızlık yaparken hiç hocam bana vurmadı der. Şimdi ben ona vurayım da böyle demesin diyerek Mehmed Efendiyi ayağa kaldırır cübbesine üç kere vurur.

  Mehmed Zühdü Efendi hafızlık merasiminde Kurân-ı Kerimi başından sonuna kadar farklı hocaların önünde okudu ve bu şekilde hafızlık duası yapıldı.

  [​IMG]

  Hafızlık yaptığı günlerden birgün ezberlenmesi zor bir sayfaya gelince, arkadaşları ile ertesi gün ders vermemek üzere anlaşırlar. Gezmeye giderler. Mehmed Efendi gece yatsız Namazında hocasına yarın ders vermeyeceklerini söyler. Hocası çok kızar ve razı olmaz. Ertesi gün hiç kimse ders vermez. Mehmed Efendi sabaha kadar dersini yapıp dersten kalmadan dersini hocasına verir.

  1909 yılında Asmacığa dönünce, köylüler tarafından yaptırılan medresede 16 yıl talebe okuttu. 1925 senesinde Recepli Köyüne hicret etti.Mehmed Efendinin ömrünün önemli bir kısmı Recepli Köyündeki mütevâzi evinin, küçük odasında geçmiştir. O oda öyle bir odadır ki, yemek orada pişirilir, gelen misafirleri ağırlamak için sofra orada kurulur, evin küçükleri o odada oynarlar ve Mehmed Efendinin Cenâb-ı Hâk ile kurbiyyet (yakınlık) tesis ettiği seccadesi de aynı odanın bir kenarındadır. İbadetini orada yapar, gelen misafire orada nasihat ederdi.
  Son okuduğu âyet-i kerimeyi okuyup aile efradına elveda deyip, 15 Nisan 1962 sabahı gün doğmadan önce Rabbisine teslim oldu.