Muhammed Reşid Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 26 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhammed Reşid Kısaca Hayatı


  Muhammed Reşid Rıza Mısırda Döneminin en etkin ulema ve dinsel yargıçlarından. Muhammed Abduhun en yakın takipçilerinden birisi olarak bilinir.

  Rıza yorumları ile Siyaset ve Din Devleti düşüncelerini geliştirmelerinde El Benna, Mevdudi ve Kutub gibi bazı 20. yy. Siyasal İslamcılarını etkileyen yer yer reformist yer yer ise radikal içerikli çıkışları ile bilindi. Afgani ve Abduh gibi Rıza da Batı sömürgeciliği ile yüz yüze kalmanın bir sonucu olarak Müslüman toplumların zayıflığına ve geri kalmışlığına dikkatini verdi.

  Dinin bidatlardan ve batı etkilerinden arındırılması gerektiğini belirtse de içtihadlar yolu ile çağdaş gerçekliklere uygun olduğunu savundu. Sufileri ve tarikatleri eleştirdi. Ulema nın düşünmekten ve sorgulamaktan uzak olduğunu belirttiği kör taklitçiliğinin bilim ve teknolojide geri kalınmasının nedeni olduğunu öne sürdü. Bu kusurların İslamın gerçek kaynakları olarak tanımladığı Selefiliğe dönülmesi ile tamir olunabileceğini savundu.

  Yaşamının sonlarına doğru Suudi Arabistan'da karşıtlarının vahabilik olarak tanımladığı akımın kurucusu Şeyh Abdülvehhab' ı yakın zamanın büyük ıslahatçılarından biri olarak niteledi. İbn Suudu görmek için çıktığı yolculuğunda Süveyş ten Kahire ye dönüş yolunda vefat etti.
   


Similar Threads: Muhammed Reşid
Forum Başlık Tarih
Biyografi Muhammed Abduh Kimdir? Hayatı Ve Eserleri Kısaca 11 Ocak 2017
Biyografi Oflu Muhammed Emin Efendi Kimdir Kısaca 1 Şubat 2013
Biyografi Nûr Muhammed Pütni Kimdir Kısaca 24 Ocak 2013
Biyografi Nûr Muhammed Bedayûni Kimdir Kısaca 23 Ocak 2013
Biyografi Neccarzade Muhammed Sıddık Kimdir Kısaca 10 Ocak 2013