Muhammed Efendi Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 20 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


  1. Seyyid Muhammed Efendi Kimdir, Kısaca Hayatı

    1928 yılında Kızılören kasabasında dünyaya geldi. Babası Kadiri Tarikatının Muhammediye Kolu ve Nakşi Tarikatının Halidi kolunun mürşidliğini yapan Seyyid Osman (k.s.) Efendidir. Seyyid Muhammed Efendi beş yaşında babası yanında ilim tahsiline başladı. Ondan tefsir, hadis, fıkıh, kelam ve tasavvuf dersleri aldı.

    Bu arada Kayseri şehrinde bulunan büyük ulemaların yanlarında çok zor şartlar altında ilim tahsil etti. Daha sonra Ankara ve İstanbula giderek dönemin önde gelen alimlerinin derslerine devam etti.Hacı Yusuf Eken`den ilm-i meani, Camii Kebir imamı Ahmet Efendiden de farsça dersleri aldı. Yurdun birçok yöresinde imanlık ve vaizlik görevlerinde bulundu.

    Birçok alimin ve tasavvuf ehli kimsenin sohbet halkalarına katıldı. Barlada Said Nursi hazretlerinin altı ay kadar sohbetlerine devam etti. Vaazlarında sisteme muhalefet ettiği gerekçesiyle 1968 yılında 163. maddeden dava açılıp, Kayseri 1. Ağır ceza Mahkemesinde 24 yıl ceza istemiyle yargılandı. Av. Bekir Berk'in yaptığı savunma ile beraat etti.
     


Similar Threads: Muhammed Efendi
Forum Başlık Tarih
Biyografi Oflu Muhammed Emin Efendi Kimdir Kısaca 1 Şubat 2013
Biyografi Hacı Muhammed Sami Efendi Kimdir Kısaca 2 Aralık 2012
Biyografi Muhammed Nûreddin Efendi Kimdir Kısaca 22 Kasım 2012
Biyografi Muhammed Murad Efendi Kimdir Kısaca 21 Kasım 2012
Biyografi Muhammed Kumul Efendi Kimdir, Kısaca 18 Kasım 2012