Muhammed Bin Ahmed Fergal Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 9 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


  1. Muhammed Bin Ahmed Fergal Kimdir


    Muhammed Bin Ahmed Fergal Kısaca Hayatı


    Evliyânın büyüklerinden. İsmi, Muhammed bin Ahmed Fergaldir. Çok kerâmetleri görüldü. 1456 (H.860) senesinde, Mısırın güneyindeki Saîd şehrinde vefât etti. Ebî Ticdeki dergâhında defnedildi. Belde halkınca kabri ziyâret edilmektedir.

    Buyurdu ki: “Evliyâ tasarruf sâhibidir. Her kimin bir hâceti olursa, kabrime gelsin, yüzüme karşı dursun, arzusunu bana söylesin. Allahü teâlânın izniyle onun hâcetini gideririm.

    Bir gün Nakib Muhaymirin kızını timsah kaptı. O ağlayarak Muhammed Fergalin huzûruna gelip durumu anlattı. Muhammed Fergal de;"Hemen o timsahın kızını kaptığı yere git. Yüksek sesle, ey timsah! Seni Muhammed Fergal çağırıyor de buyurdu. Muhaymir gidip denileni yaptı. Timsah derhâl geri dönüp nehirden çıktı. Yollarda bir merkeb gibi yürüyüp, Muhammed Fergalin yanına geldi. Halk bu duruma çok hayret etti. Timsah gelince, Muhammed Fergal demirciye emredip, onun dişlerini söktürdü. Sonra timsaha emredip, kızcağızı karnından çıkarmasını söyledi. Timsah, kızı canlı, fakat baygın bir durumda çıkardı. Bundan sonra o beldeden hiç kimseye zarar vermeyeceğine söz verip, ağlıyarak oradan ayrıldı ve nehire indi.