Muhammed Ali Cinnah ve bağımsızlaşma süreci

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 25 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Muhammed Ali Cinnah biyografisi,
  Muhammed Ali Cinnah hakkında bilgi


  [​IMG]

  Muhammed Ali Cinnah ve bağımsızlaşma süreci

  Muhammed Ali Cinnah,Büyük Önder olarak anılır. (d. 25 Aralık 1876 – ö. 11 Eylül 1948)
  Müslüman politikacı, Tüm Hindistan Müslüman Birliği ve Pakistan bağımsızlık mücadelesinin önderi, Pakistan'ın kurucusu ve ilk devlet başkanıdır. Doğum ve ölüm yıl dönümlerinde ülkesinde törenler düzenlenir.

  İlk ve ortaöğrenimini Karaçi ve Bombayda tamamladı. Babası oğlunun da kendisi gibi tüccar olmasını istiyordu. Bu amaçla, işletmecilik okuması için onu 1892de İngiltereye gönderdi. Ama Cinnah, Londrada işletmecilik yerine hukuk okumaya karar verdi. Baroya girmek için gerekli sınavları çok iki yıl içinde geçti.

  Baroya girdikten sonra iki yıl daha İngilterede kaldı. Parlak bir hukukçu olarak göze battı.

  1896da Karaçiye döndü. 1897de Bombaya geçerek avukatlık yapmaya başladı. Başarılı bir avukat olarak Bombayda ün yaptığı sırada, 1900de yargıçlığa atandı. Cinnah, etkin siyasi yaşama 1906da girdi. O yıl Hindistanda İngiltereye karşı bağımsızlık mücadelesini yürütecek olan Kongre Partisinin Kalkütadaki genel kurul toplantısına katıldı. Genel Kurula Dadabhoy Naoroji başkanlık ediyordu. Naoroji ile Londra yıllarından gelen tanışıklık ve işbirliği sayesinde onun özel sekreterliğini üstlendi.

  1920 yılı Cinnahın siyasi yaşamında önemli bir dönüm noktası sayılır. O yıl, Kongre Partisi Gandhinin etkisiyle İngiltere hükümetiyle uzlaşma yollarını terketmeyi ve yabancı mallara boykot uygulamayı kararlaştırdı.

  Cinnah, bunu anayasa ve hukuk dışı mücadele biçimlerine kaymak biçiminde görerek, Gandhi ile yöntem ayrılığına düştü.

  Gandhi 1918den beri Hinduların, Cinnah ise Müslümanların önderi olarak simgeleşmişlerdi.

  Gandhi-Cinnah ayrılığı zaten hiçbir zaman tam anlamıyla bir ulusal birlik temeli üzerinde pekişmemiş olan Hindularla Müslümanlar arasındaki ayrılığın derinleşmesine yol açtı ve Cinnah, 1921de Kongre Partisinden ayrıldı.

  14 Ağustos 1947de İngilterenin Hindistana bağımsızlık tanımak zorunda kalması üzerine, aynı gün hem Pakistan hem de Hindistan devleti kuruldu.

  Yaşamı, Gandhi ve Nehrunun Hindistanın bağımsızlığına kavuşması için mücadelelerine koşut mücadele içinde geçen Cinnah, önceleri Hindu-Müslüman birliğine inandıysa da sonra bu tutumdan vazgeçerek Müslümanlara önderlik etti. Uzun ve kararlı bir mücadele sonunda Hindistanda Müslümanları tek bir ulus ve devlet altında toplamayı başarmıştır.
  Vikipedi, özgür ansiklopedi