Muhabbet kuşu almadan önceki düşünceler

'Eğitim Merkezi' forumunda Büsra tarafından 2 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Muhabbet kuşu almadan önceki düşünceler

  Her kim evcil hayvan olarak muhabbet kuşunu tercih ediyorsa bunun üzerinde
  iyice düşünmesi gerekir.Acaba bu rahat yaşamı seven kuşları kendileri için doğru seçim
  olarak mı seçiyorlar.
  Bir muhabbet kuşu yalnızlığa tahammül edemez Kendisi çok zekidir.Ve bunun
  için sahibi tarafından ilgi bekler.Ve kendisiyle konuşulmasını ister.Bir muhabbet kuşu aşağı yukarı 12 yıl yaşar.Bu süre içinde kuş edinen kişi onun sorumluluğunu almalı ve kendi
  İsteklerinden feragat etmelidir.
  Kuş alımında karar aşamasında yardımcı olacak bilgiler:
  01- Her kim çalışıyor veya evliyse ve hafta sonunu tatilde veya evden uzak bir yerde geçirmek istiyorsa kuş ile ilgilenecek birilerini bulundurmalıdır.
  02- Her kim çocuğuna muhabbet kuşu hediye etmek istiyorsa çocukların kuşlarla olan ilişkileri çok iyi olmasına karşın çabuk bıktıklarını bilmelidir.Çocuklara ait olan
  Bir muhabbet kuşu mutlaka çocuğun ailesinde gerek maddi gerekse manevi açıdan desteğine ihtiyacı olur ve özelliklede bakım ve koruma anlamındadır.
  03-Muhabbet kuşları sahiplerine iyi bir dosttur.Onların üzüntülerine de katlanabilirler.Bunun
  için onu üzüntülerimizden uzak tutmalıyız.
  04-Bir muhabbet kuşu ancak çok iyi korunduğunda ve değişik besinlerle beslendiği zaman
  sağlıklı olur.Bunların ikisi de sahiplerinin sabrını ve zamanını ister.
  05-Muhabbet kuşları çok yönlü ilgi ve çok serbest uçuş isterler.Bunun için kuş sahibi kuşu beslediği odada kuşa uçarken zarar verecek veya kuşun zarar verebileceği eşyalar konusunda
  tedbir almalıdır.
  06-Muhabbet kuşuna sahip olanlar hemen kuşların birkaç kelime söylemesini isterler.Fakat her muhabbet kuşu konuşma öğrenmeyebilir.O zaman düşünün ilginiz hala sürer mi ?
  07- Kuş türüne karşı sizin yada aileden birinin alerjisi olup olmadığını veya emin olmak için bir doktor tarafından araştırılmasını isteyin.
  08- Kuş hastalanabilir,veya yaralanabilir.Bu durumlarda veterinere gitmek gerekir ve buda sizin zaman ve paranıza mal olabilir.Bütün bunları besleyicinin göz önüne alması gerekir.

  Erkek yada Dişi:
  Erkeklerde dişilerin ihtiyaç duyduğu şeylere aynen ihtiyaç duyarlar.Ancak aralarında
  azda olsa farklılıklar vardır.Her ikisi de sahiplerine samimi olarak bağlanırlar.Onlarla kontakt kurmak heyecan duymak ve güven ister.Eğer uzun süre yalnız bırakılmış olurlarsa;
  şüphesiz dişi kuşlar yalnız olarak meşgul olma yönünden daha sabırlıdırlar.Bir dalın üzerinde yada Yumuşak bir ağaç parçasını kurcalama işini saatlerce sürdürebilirler.Şüphesiz en büyük istekleri doğadaki özgür yaşamıdır.Çünkü bunu dişi kuşlar sabır gösteren gaga çakışmaları ile yuva yapımında ispatlamış olurlar.
  Tek kuş mu yoksa Çift Kuş mu?
  Çift kuş tek kuş yerine tercih edilir:
  Sebebi: 01- Sadece çiftler kendi doğuştan üzerlerinde bulunan sosyal davranışları gösterebilirler.Bir çift kuş yetiştiren insan ancak kuşlarını daha iyi tanır ve kuşların gizem dolu yanlarını çok yönlü eğilimlerini ortaya çıkarabilir.
  02- Sahiplerinin evlerini uzun süreli terk etmesi karşısında sorun çıkarmazlar.Tek kuş yalnız başına cesaretten yoksun kalır ve buna karşın çift kuşlar kendilerini yalnız hissetmezler.
  Eğer kuşlar kafeslerinde tek başlarına bırakılırsa kendilerini sahiplerine bağlı hissetmezler.
  Bunun için taa başından beri kuşlarla ilgilenmeli diyalog kurmalıdır.İnsan iki kuşla da dost
  olabilir.Onların arkadaşlığını kazanabilir.
  Bir çiftin cinsleri pek önemli değildir.Bir çift erkeklerden yada dişilerden oluşuyorsa
  Bu iki cinsten biri zamanla eksik olan cinsin yerine geçer.Bu rolü muhabbet kuşları çok
  güzel üstlenirler.Ancak bu rol ne sebepten olursa olsun kafese karşı cinsten biri katılırsa bozulur.Bu durumda agresif rekabet oluşur.Özellikle bir erkek iki dişi tarafından sevilirse
  kendini başarılı ve güçlü olan dişi acımasızca gagası ile diğerini kovalar.Bu kavga kapalı bir kafeste ölümle dahi sonuçlanabilir.Bundan kaçış var mıdır?
  Eğe küçük bir kuş sürüsü besleyecekseniz eşit sayıda erkek ve dişiyi bir araya getirmeye çalışın.Yeterince büyük açıklık bir kuş kafesi veya nizami sahip odada kavgasız
  uyumlu bir yaşam sürebilirler.Rahat ve özgürce uçabilecekleri bir kuş kafesindeki kuşların
  Evcil olmasına pek kolay denemez.sadece bakıcısının yem getirip götürmesine alışırlar.