Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler

'Eğitim Merkezi' forumunda Bella tarafından 6 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler Nelerdir,
  Muhabbet Kuşlarının Yiyecekleri,


  Muhabbet Kuşları diğer tüm hayvanlar gibi tek tip besinle beslenmemelidir . Muhabbet Kuşlarının yiyebileceği birçok temel besin kaynağı vardır. Bunların başlıcası; meyve, sebze ve tohumlardır. Muhabbet Kuşlarına petshoplardan temin edilecek olan, vitamin ve mineral açısından tüm ihtiyaçlarını karşılayacak olan hazır yemler dışında, sebze olarak havuç, salatalık; meyve olarak ise çilek, elma gibi besinler verilebilir. Muhabbet Kuşlarına verilmemesi gereken başlıca yiyecekler kıvırcık ve kara lahanadır. Bu tip besinler kuşların ishal olmasına sebebiyet verir.

  Muhabbet Kuşlarının severek yediği diğer yiyecekler: tahıllar, buğday, arpa, mısır, bisküvi, yumurtadır. Ancak bu tip besinler Muhabbet Kuşlarının aşırı şişmanlamasına neden olacağı için azar azar verilmelidir. Muhabbet Kuşlarına verilen besinlerin taze olmasına özen gösterilmelidir. Bayat veya bozulmuş yiyecekler Muhabbet Kuşlarının sağlığı açısından oldukça tehlikelidir.

  Muhabbet Kuşlarına verilmemesi gereken yiyecekler: Yağlı peynir, sucuk, bonbon, tatlı ve tuzlu yiyecekler, kızarmış et

  Muhabbet Kuşlarının kafesinde bulunması gereken sulukta her zaman temiz su bulunmalıdır. Belirli aralıklarla suluk ve içerisinde bulunan su temizlenmeli ve tazelenmelidir. Vitamin takviyesi için sularına multi-vitamin damlatılması oldukça faydalı olur. Mineral tabletleri de ek olarak kullanılabilir. Muhabbet Kuşları yemlerinin kabuğunu bırakarak içindekini yediği için yemliklerde bulunan kabuklar, yemliğin dolu gözükmesine neden olur. Bu nedenle düzenli olarak kontrol yapılmalı ve yemlikten kabuklar atılarak yemlik tekrar yemle doldurulmalıdır.