Muhabbet Kuşlarının Özellikleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Aysell tarafından 5 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgi

  Muhabbet Kuşlarının Özellikleri nelerdir


  Muhabbet kuşu aslında bir papağan türüdür. Muhabbet kuşu (Melopsittacus undulatus) papağangiller (Psittacidae) familyasından çok yaygın biçimde kafeslerde beslenen papağan türü.

  [​IMG]

  Kendi doğal yabani ortamlarında Muhabbet Kuşları 17 – 20 cm. arasında uzayabilmektedirler. Ayrıca 30 – 40 gram arasında değişim gösterebilirler. Muhabbet Kuşlarının diğer bir ırk özelliği ise gırtlak kısımlarının iki yakasında mor birer bölge ve gırtlak benekleri bulundurmalarıdır.

  Muhabbet kuşlarının erkek cinsiyetinde olanları genelde sosyal karaktere sahiptirler. Hem mutlu görünümleri hem de barışçıl olmaları, diğer yandan ise kur yapmayı sevmeleri açısından; baskın ve hoş görüsüz olan dişilerden çok daha farklılardır.

  Muhabbet Kuşlarının, diğer birçok kuşla ortak özelliği olan tetrakromatik görüşleri vardır. Öte yandan kendi aralarında gözlerinin ve tüylerinin benzersiz özelliği sayesinde farklı bir anlaşma şekilleri de vardır. Muhabbet kuşlarının tüyleri, morötesi ışıkların vurmasıyla parlar; muhabbet kuşları aynı zamanda morötesi spektrumla yayılan bu ışıkları görebilmektedirler. Bu tüyleriyle ışıklar yayarak diğer Muhabbet Kuşlarının görmesini sağlayarak kur yapabilmektedirler.

  Muhabbet Kuşları göçmen cins kuşlardandır. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Avustralya kıtasına ait kuşlardır. Muhabbet kuşları yaşamak için çalılık, çimenlik ve ormanlık alanları kendilerine mesken tutarlar. Bu kuşlarda genel görülen topluluk halinde hareket etmeleridir. Genelde küçük sürüler halinde yaşarlar.
  aban ortamında Muhabbet Kuşları yiyecek, sıcaklık ve su olanaklarını göz önünde bulundurur ve ona göre göç etmeye devam etmektedirler. Kendi doğal ortamlarındaki yiyecekleri ise tohumlar, çimenler, bazen yapraklar ile olgunlaşmış buğdaylardır.

  Muhabbet Kuşunun dünya genelinde evcilleştirilme oranı çok yüksektir. Evcilleştirilmesi kolay ve kuşun kendisinin de zararsız olmasından kaynaklı olarak evlerde tercih edilen en popüler hayvan çeşitlerindendir. Muhabbet kuşları sevecen ve sosyal hayvanlar olmalarıyla da bilinmektedirler. Dost canlısı tavırları ile diğer insan ve hayvanlarla yakın iletişim kurabilirler. Öte yandan oyuncaklara karşı ilgileri vardır ve eğer bir Muhabbet Kuşu almak istiyorsanız oyuncağını eksik etmemenizde fayda vardır.

  Muhabbet Kuşunun Konuşma Özelliği

  Bu Muhabbet Kuşları Papağan türünün bir cinsi olduğundan dolayı konuşmayı öğrenme yetisini de kendilerinde bulundururlar. Ayrıca ilgili bir sahibi varsa insanlarla türlü oyunlar yapmayı da kuşkusuz öğrenecektir. Unutmadan, konuşmayı öğrenebildikleri gibi ayrıca çok çeşitli ıslıklar da çalabilirler ve yaratıcı yönlerini göstererek yeni melodilerde ıslıklar çalarak karşınıza da çıkabilirler.

  Alıntı