Muhabbet Kuşlarının Kuluçka Dönemi

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 3 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Muhabbet Kuşlarının Kuluçka Zamanı  Kuluçka Sırasında Karşılaşılan Problemler Nelerdir

  1. Eşlerden birinin yavrulara zarar vermesi Bu durum için çeşitli örnekler vermek mümkündür. Dişi tekrar yumurtlamak isterse yavrulardan genellikle en küçük olanına zarar verebilir.

  2. Eşlerden birinin ölmesi: Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra eşlerden biri ölürse yavruların yaşama olasılığı da azalır. Eğer yavru şayisi fazlaysa bu durum yalnız kalan muhabbet kuşu için fazlasıyla yıpratıcı olur.

  3. Yavruların ezilerek veya başka sebeplerle ölmesi: Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra çeşitli sebepler olabilir.

  4. Yumurta tıkanması, kuluçka sırasında eşlerden birinin hastalanması, tüye girmesi: Bu tur durumlarda kuluçka sonlandırılmalı ve yuvalık sökülmelidir.

  5. Yavruların yeterince beslenememesi: Özellikle yavrulardan en küçüğü kardeşleri ile kıyaslandığında gelişimini daha geç tamamlar. Büyük olan yavrular anneleri tarafından daha fazla beslenirler.

  6. Dişinin yavrular yuvalığı terk etmeden tekrar yumurtlaması veya eşlerin tekrar çiftleşmeye başlaması:Muhabbet kuşları bazen yuvalıktaki yavrular henüz büyümeden ve yuvalıktan atlamadan tekrar çiftleşmeye başlayabilir ve dişi yumurtlayabilir. Bu durumda çiftler yuvalıktaki yavrularına bakmaya devam ederler.

  7. Yavruların yuvalıktan erken atlamaları veya atılmaları: Yavruların yuvalıktan atlamaları 4-5 haftalık oldukları doneme denk gelir. Bazen 3 haftalık yavruların da yuvalıktan atladıkları veya anne-babaları tarafından atıldıkları olur. Bu durumda yapılacak en doğru davranış yavruyu yuvalığa geri koymaktır.

  8. Kuluçka sırasında eşlerin kavga etmesi: Bazen kuluçka sırasında eşler birbirleriyle şiddetli biçimde kavga edebilirler. Örneğin erkek muhabbet kuşu tekrar çiftleşmek ister fakat dişi yavrularla ilgilenmeyi seçerse dişi ve erkek birbiriyle kavga edebilir.

  9. Kuluçka sırasında yuvalığın bitlenmesi: Bu durumda yapılacak en doğru şey yuvalığı değiştirmektir. Evcil hayvan mağazalarında satılan spreyleri yavrularda kesinlikle kullanmamalısınız.

  10. Yavruların yumurtadan zamanında çıkmaması: Bu durumun sebebi embriyonun yumurta içindeki gelişimini çeşitli nedenlerle tamamlayamaması, yumurta kabuğunu kıramaması ve yumurta içinde ölmesi olabilir

  11. Dişi muhabbet kuşunun yumurtaların üzerinden kalkması: Dişi muhabbet kuşu yumurtalar bos ise veya ortamdaki bir şeyden rahatsız olursa yumurtaların üzerinden kalkabilir.

  [​IMG]