Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 2 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçirilir


  Muhabbet kuşları yaşamlarının değişik dönemlerinde ishal olurlar.

  Muhabbet kuşlarında,papağanlarda ishal,kanarya ishal,jako ishal sebep ve tedavileri,kullanılan ilaçlar ortak özellik göstermektedir.

  Muhabbet kuşlarında ishallerin bazıları tedavi edilebilir ama bazıları tedavi edilemeyebilir, muhabbet kuşlarında ishal en büyük oranda ölüm sebepleri arasındadır.

  Özellikle muhabbet kuşları uygun oda ısısında bulunmalı ve hava akımına maruz kalmaması gerekmektedir.

  Muhabbet kuşları dışkı ve idrarı aynı anda yapma eğilimindedirler.İdrarın rengi süt renginde ve muhallebi kıvamına yakındır,koyu renkli dışkı idrarın etrafında bulunmaktadır,gerçek ishallerde muhabbet kuşlarında dışkı siyah bölgeleri dağılır normal durumlarda dağılmaz.
  Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.

  Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

  İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir.

  Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.

  Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçirilir.jpg
    2. öncelikle kuşunuzun hasta olanlara geçmiş olsun diyorum ... öncelikle yemliğini suluğunu tünekleri vb.bol suyla yıkayın ..suyunu koyarken vitamin ilacı koyacaksınız (en ucuzu 5 tl ama en iyi 10 tl) civarıdırr.. bunları yaptıysanız kuşunuza müzik dinletin ötmesini eylenmesini sağlayın...ve daha sonra iyileşecektir bu yazıyı yazarken benim kuşum bugün isal oldu .....
    3. ben bugun muhappet kuşu aldm 2 adet yawru ama biri isal ama yarısı sulu yarısı normal fıstık yeşili ara arada sadece sulu şimdi bn buna ilaç kullanmadan gecirmek istiyorum patates muz veya sirke aspirin kaynamış yumurtanın sarısı bunşarı önerdiler hangisi ideal yaklaşk 2 ile 3 aylık
    4. lütfen yardıııım !!
  Arkadaşlar 4-5 gün önce 1-2 aylık bir kuş aldım , ilk geldiği gün uçuyor biraz da olsa ötüyordu.ama şimdi ötmüyor ,kafeste sürekli uyuyor ve ishal ,tümsekde dengeli duramıyor sürekli tüylerini kabartıyor ve kuyruğu titriyor, çok su içiyor. bide kafesten parmağıma alıp evin içinde dolaşsın dıye sal dıgımda kuytu yerlere giriyo dahada çıkmıyo çok üzülüyorum tam alışmışken bu kuşumda ölmesiiiin :(:(:( veterinere götürsem nerde kaç para bilmiyorum. nolur bana bı akıl verın limonumu gördükçe ağlıyorum inşallah ölmezsiiin :(:(:( :'( lütfeeen cevap yazıın
    5. kuşu ölen varsa yazarsa sevinirim bende ucuz diye aldım kuşu isal galiba kuşun alt kısmı hep ıslak yanında başka kuşum var sanki hasta olduğundan haberdar başında dört dönüyo suya limon sıktım işe yararmı bilmiyorum güneşte tutuyorum patates denicem gelişme olursa sizede yazarım en önemlisi kuş alırken altını cevirip ufleyin ıslaksa veya dışkı donmuş yapışıp kalmışsa almayın
    6. muhabbet kuşum isal kanlı deyil isal için suyuna ilaç koyuyorum gene de geçmedi su ve yemyemesinde sorun yok ama artık konuşmuyor ve ötmüyor sabahtan akşama kadar uyuyor akşam olunca canlanıyor ama genede ötmüyor bu hali beni çok üzüyor yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekür ederim cevap bekliyorum
   


 7. sym

  sym


  Benimkiside ishal oldu :( Ama annemle birlikte pet shopa gittik.Yeni ve tertemiz kafes aldık eve gelince yıkadık herşeyi yeniledik sonra ilaç aldık.1 haftya iğleşti şimdi çok mutlu.Bir garip yanı ise ishal olduğunda hiç uyumuyordu çok mutluydu ve ötüyordu :D Bence sizde böyle yapın ve geçmiş olsun :)
    8. Mikrobik ve gidaya bagli olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanir; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalikta sürekli haslanmis patates bulundurulmali.

  Mikrobik ishalde, kusun pisligi tahlilinde çikan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalidir.
    9. Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.

  Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

  İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir. Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.
    10. arkadaslar 1 lt cola sısesıne su doldurun ve içerisine 2 diş sarımsak ikiye kesip içerisine atın ve beklemeye bırakın 1 gun sonra aksam yatmadan kusunuzun suyunu alın sabah kalktıgınızda suyunun içerisine o sarımsaklı suyu koyup kafese takın ama korkmayın bı sure sonra kusunuzun dıskısı koyu bı renk alıcak sulukdaki sarımsaklı suyu 1.5 gun felan içsinler sonra sularını normal su ıle degıstırın ama bu iyi bir cözüm deneyin :))
    11. Slm arkadaşlar ,
  Muhabbet kuşum isal olmuştu, eczaneden biteral isimli ilacı aldım ,sadece su içiyordu onuda önüne getirir hatırlatırsam .ilaci iyice ezip toz haline getirdim suyuna döktüm o gün sabaha ölür diye bekliyordum o kadar halsizdi ama baktım sabaha toparlamıs baya etkili oldu tavsiye ederim.3 gün veya 1 hafta kullanın suyunda.
    12. eğer kuşlarınız sarmsı bir renkte dışkısını yapıyor sa ilk olarak dışkısını koklayın eğer kokuyorsa cevabı şimdi vericem önemli olan konuya gelelim eğer kokmuyorsa kuşunuzu sıcak bi yerde bi kaç gün tutursanız iyleşecektir endişe atmenize gerek yok eğer kokuyorsa kuşunuz vitaminsiz olmuş olabilir bunu tm bilmiyorum ama kuşunuz vitamisizdir çok su içiyosa ve yemek yiyiorsa Bebek yiyeceği satın alın (Sebze tipleri, havuçlar veya yeşil fasulyelerden hoşlanır) ve yemlerine karıştırın. Bu, hala yemeyi reddettikleri taze besinlerin içindeki gıdaları alabilmeleri için hayli yararlı bir yoldur. Bebek mamalarındaki malzemeler, genellikle sadece sebze ve sudur. Kuşlar gerçekten bunu severler. ama bu dedikerlimin hiç biri olmuyorsa kuşunuz ölebilir ama endişe etmeyin internetten araştırarak erekeni yapabilrsniiz
    13. ÖNERİ !!!
  Arkadaşlar kuşunuzu normal oda sıcaklığınnda tutun ben denedim odasını çok az havalandırın kafesini yıkayın yemini tazeleyin. Terapi müzikleri dinletin. Suyuna vitamin dojajını artırın ve bir kaç damla limon suyu damlatın. Onunla sürekli konuşun.. Oyunlar oynayın çünkü stresten de ishal olmuş olailir. Hemen iyileşecek gibi bir kaide yok ama temiz ve huzurlu bir ortam sağladıktan sonra bir kaç güne düzelicektir herkesin kuşuna acil şifalar
  ;):)
    14. arkadaşlar fazla umutlanmayın. içinizi karartmak da istemiyorum ama sanırım ishalde özellikle yavrular ölüyor. ben bilmiyordum bu durumu. halsizlik ve ishali farkedince babam veterinere götürmüş. suya katılan toz ilaç vermiş. pek iştahı da yoktu. 2 gündür hasta idi, bugün toparladı biraz ama 15dakia önce avcumda can verdi. belki acımasızca görünebilir ama "belki yaşar" durumunda ise hayvan acı çektirmeyecek şekilde öldürün. son 2saattir can çekişiyordu kuşum. o halini görmek istemezsiniz emin olun.
    15. misafir senin için söylüyom şu zayıflama şeyleri varyamüslü form falan onlardan al içinde yulaf taneleri var yemliğe arır koy hemen geçiriyo bu arada onun çok su içmesi daha iyi çünkü vicutta su kaybı oluyo daha sonra bağışıklık sistemi güclensin diye müslidekimeyvelerden koy vitamin eksikliğide olabilir ama fazla yedirme yoksa tekrar ishal olur yulaftan istediği kadar yesin :)