Muhabbet Kuşlarının Çiftleşme Zamanını Nasıl Anlarız

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 7 Mart 2013 tarihinde açılan konu


  1. Muhabbet Kuşlarının Çiftleşme Zamanını Nasıl Anlaşılır    Muhabbet kuşları biz insanlar tarafından oldukça beğenilen ve evde beslenilen bir kuş türü cinsidir.

    Muhabbet kuşları yumurtlayacakları zaman normalden daha fazla kalsiyum tüketirler. Eğer kafese asılı bir yuvalık varsa dişi muhabbet kuşu zamanının çoğunu yuvalıkta geçirir. Bu sırada yuvalığın içinde kemirme sesleri duyabilirsiniz.

    muhabbet kuşu forumdas.net.jpg

    Muhabbet kuşları eş kabullenmede oldukça seçicidir. Çiftler birbirlerini benimsediklerinde çiftleşmek için uygun zamanı beklerler. Kuşlarda seksüel istek güneş ışığıyla uyarıldığından doğru zaman baharın gelmesiyle başlar.Ayrıca Dişi muhabbet kuşu yuvalık zeminini içgüdüsel olarak kemirir. Erkek muhabbet kuşları çiftleşmek istediklerinde eşlerine sürekli kur yaparlar , erkek ayağını dişinin sırtına koymaya çalışırlar.Muhabbet kuşlarının dişisi daha zor eşe gelir, erkek ise dişinin engel olmasına rağmen, her fırsatta dişisinin kuyruğuna dokunmaya çalışır. Dişiyi etkilemek için, kafesteki çanı kuvvetli şekilde çalar. Durmadan uçar, konmak için dişinin yanını seçerler.