Muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanı ne zamandır

'Eğitim Merkezi' forumunda Burcu tarafından 19 Şubat 2015 tarihinde açılan konu


  1. Muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemi ne zamandır.

    muhabbet-kusu.jpg

    Erkek muhabbet kuşu çiftleşmek istediğinde dişi muhabbet kuşuna değişik şekillerde kur yapar. Erkek muhabbet kuşu gerek dişi kuşun kuyruğuna ya da ayağıyla sırtına basarak gerekse kafesin içindeki çan gibi ses çıkaran nesneleri yüksek tempoda çalarak ve sürekli öterek dişinin dikkatini çekmeye çalışır. Sürekli dişinin yanında olmaya özen gösterir ve onun dikkatini çekmek için yüksek sesle öter. Sürekli dişinin kuyruğuna ve sırtına dokunur böylece ona olan ilgisini göstermeye çalışır. Dişi muhabbet kuşunun hazır olduğunu anladığı zaman ise çiftleşme olayı gerçekleşir.

    Dişi muhabbet kuşları çiftleşmek istedikleri zaman normalden daha fazla kalsiyum tüketimine başlarlar. Bunuda kullandığınız gaga taşları ve kumların daha çabuk tüketilmesinden farkedebilirsiniz. Dişi kuşlar bu dönemde sürekli yuvalıkta zaman geçirir. Erkeğin hareketlerine duyarlıdır. Dışkısı kötü kokulu bir hal alır. Yuvasını kemirmeye başlar. Farklı sesler çıkarır ve daha sinirli bir hal alır. Tüneğin üzerinde kuyruğunu kaldırıp sabit durmasıda yine dişi muhabbet kuşunun çiftleşmeye hazır olduğunun göstergesidir.

    Yavru muhabbet kuşu 6-8 aylık olunca erişkinliğe ulaşmış olup, eşleşmeye hazırdır. Muhabbet kuşları eğer yuvalıkları çıkarılmazsa bütün bir sene boyunca yavrulayabilirler. Bu kesinlikle yapılmamalıdır çünkü yuvalık çıkarılmazsa zaman ilerledikçe sorunlar baş göstermeye başlar. Eşler hiç durmadan üst üste kuluçka yaptıkları için aşırı derecede zayıflar ve ölebilirler. Yorgun düştükleri için yavrulara olması gerektiği gibi bakamazlar. Yumurtadan çıkan yavrulardan bir kısmı ölür. Genç 2-3 yaşlarında bir çift muhabbet kuşu bir senede hiç zorlanmadan 3-4 defa kuluçkaya yatabilirler. İdeal olan ise çiftlerinizden senede ortalama 2-3 defa yavru almaktır.