Muhabbet Kuşlarının Alıştırılması

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 24 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhabbet Kuşlarının Alıştırılması Hakkında Bilgi
  Muhabbet Kuşlarının Ele Alıştırılması

  Muhabbet kuşları karanlıkta görmezler,fakat bu durumdan dolayı çok da hassas,tedirgin ve tepkili olurlar!Kuşunuzu alırken insana alışkın yada 3 aylığa kadar olmasına özen gösterirseniz,alıştırmak daha kolay olur.

  *Kuşu aldıktan sonraki gün,elinize bir parça yem alarak fısıltılı ince seslerle kapağı açıp onu ürkütmeyen bir hızla elinizi ona doğru yaklaştırıp bekleyin.Bu sırada sabırlı olmanız çok önemlidir,kızıp hamle yaparsanız güvenini kaybedersiniz.
  Elinizi yaklaştırmaya korkuyorsanız aynı işlemi tünekle deneyebilirsiniz.Tüneği,kuşun göğsüne doğru uzatıp buna konmasına sağlayabilirsiniz.Kuş,dengesini sağlamak ve düşmemek için tüneğe doğru hamle yapacaktır.

  *İlk iki maddeden birinde kısmen başarılı olduktan sonra,ışıkları loş hale getirerek onu parmağınıza yada tünek yardımıyla alıp,omzunuza bırakabilirsiniz

  Bu,sizin kokunuzu tanımasına,ilginizden hoşlanmasına ve zarar görmediği için size güvenmesine yarar ve çok önemli bir adımdır.

  *Parlak,karışık ve tuhaf renkli şapkalar,fularlar,kabarık saçlar onun için karşı koyulamaz bir çekiciliktedir.Bunlardan yararlanmanızda fayda olur..

  [​IMG]

  Alıntı