Muhabbet Kuşlarında İshal,

'Eğitim Merkezi' forumunda Bella tarafından 11 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhabbet Kuşlarında İshal Tedavisi,  Muhabbet Kuşlarında İshal Belirtileri,

  İshali Tanımak

  Bir kuş sıvı dışkılar bırakıyorsa, bu ille de ishal olmuş manasına gelmez. Bir çok muhabbet kuşu sahibi kuşların dışkı ve idrarı birlikte bıraktığını bilmez. Normalde idrar muhallebi kıvamında ve süt rengindedir. Koyu renkteki "kaka" ise bu idrarin etrafında yer almaktadır. Normal şartlarda her ikisi katı, kokusuz ve kısa zamanda tamamen kurumaktadır.Eğer bir kuş çok sıvı içtiyse ya da taze sebze meyve yemişse, o zaman aynen biz insanlardaki gibi, boşaltılan idrarın miktarı artmaktadır. Bu nedenle bıraktığı "kaka" dikkatli bakılmazsa ishala benzemektedir.

  Bu durumda endişeye gerek yoktur. Belki fazla salata yemiştir, ya da banyo yaparken su fazla içmiştir. Fakat bu durum uzun süre devam ederse ve kuşunuz halsiz görünüyorsa, böbrek iltihabi şüphesi ile veterinere danışınız. Gerçek ishal varsa, koyu renk olan kısım da dağılmaktadır Genelde de kuşun poposunda da bu dışkının bir kısmı tüylere yapışmaktadır.

  [​IMG]


  İshalin Tedavisi

  İshali tedavi edebilmek için ilk önce sebebini tespit etmek gerekir. Bu nedenle kuşunuzu biran evvel veterinere götürmeniz sarttır. İshal muhabbet kuşunuzun gücünü çok çabuk tükettiği için, vakit kaybetmeden harekete geçmek gerekir. Veterinerin kesin teşhisi koymasından sonra, (gerekirse yukarıda belirtilen antidiyagram yolu ile) tedavi için verilecek ilaç ve gerekirse diyet tespit edilir. Veterinerin tüm önerilerine aynen uymak gerekir aksi takdirde ağır sonuçlar olabilir ve kuşun hayatı tekrar tehlikeye girer.

  Eskiden ilk yardım olarak karbon verilmesi önerilirdi. Ancak bunun sakıncaları bugün şu sekilde izah edilmektedir. Birincisi, alınan karbon (kömür) sayesinde sıvı absorbe olduğu için dışkı normal gözükmekte, ama esas hastalığın sebebi ortadan kalkmış olmamaktadır. Bu yüzden veterinere gitmeyip karbonla kendi kendinize muhabbet kuşunuzu tedavi etmeye kalkışmak çok yanlıştır. Bunun dışında karbon ayrıca besinleri bağlamaktadır, yani kuş yediği besinleri değerlendirememektedir.
   


Similar Threads: Muhabbet Kuşlarında
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökümü Ne Kadar Sürer 11 Ekim 2013
Eğitim Merkezi Muhabbet Kuşlarında Parazit Belirtileri 14 Nisan 2012
Eğitim Merkezi Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı 14 Nisan 2012
Eğitim Merkezi Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı Tedavisi 13 Nisan 2012
Eğitim Merkezi Muhabbet Kuşlarında İshal Belirtileri 13 Nisan 2012